Jedną z najczęściej występujący u dzieci dolegliwości jest katar. Jeśli chcemy sobie z nim szybko poradzić, powinniśmy wiedzieć, co na zatkany nos u dziecka sprawdzi się najlepiej. Sprawdź to już teraz!

Pierwszym i najczęściej występującym objawem zbliżającego się przeziębienia u dziecka jest zatkany nos. Nie tylko utrudnia on oddychanie, lecz również zniechęca malucha do jedzenia i utrudnia zasypianie. Warto więc dowiedzieć się, jak można sobie z tym problemem poradzić. Co na zatkany nos u dziecka, aby przynieść mu ulgę?

Jakie są objawy zatkanego nosa u dzieci?

Infekcje górnych dróg oddechowych to poważny problem u każdego człowieka. Nieżyt nosa staje się szczególnie dużym zagrożeniem w przypadku młodszych dzieci. Zanim jednak zapragniemy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie kataru, powinniśmy najpierw poznać objawy, jakie daje ta dolegliwość.
Zatkany nos u niemowlaka i starszych dzieci objawia się stosunkowo podobnie. Powszechnie pojawia się gorączka, wodnisty katar i wydzielina, problemy ze snem, a dodatkowo dzieci oddychają wyłącznie przez nos. Oczywiście pojawia się także kichanie, kaszel, obrzęk błony śluzowej nosa, a często także zapalenie gardła lub nawet zapalenie ucha. Wszystko to generuje dyskomfort, dlatego tak ważne jest odetkanie nosa u dziecka, aby przynieść mu ulgę.

Przyczyny zatkanego nosa u dzieci

Warto się teraz dowiedzieć, jakie jest źródło wydzieliny w nosie. Zanim zaczniemy analizować sprawdzone sposoby walki z tą przypadłością, musimy poznać najczęstsze przyczyny jej występowania. Przyczyny kataru mogą być naprawdę bardzo różne. Do najczęstszych przyczyn zatkanego nosa zalicza się oczywiście infekcję – katar może być wirusowy lub bakteryjny. Uczucie zatkanego nosa wywołać może również alergen, przerośnięty migdałek, obecność ciała obcego lub skrzywienie przegrody.

Popularne leki na zatkany nos i katar u dzieci

Leczenie zatkanego nosa powinno być oczywiście poprzedzone odpowiednią diagnostyką. Jeśli u dziecka nie występuje przerost migdałka gardłowego lub inne problemy laryngologiczne, można spróbować na własną rękę zastosować różne sposoby na katar u dziecka. Przykładowo na katar i zatkany nos rewelacyjnie sprawdza się inhalacja i roztwór soli fizjologicznej. Jeśli dziecko cierpi na alergiczny nieżyt nosa, należy zastosować leki antyhistaminowe, aby alergia zelżała.
Przewlekły katar u dzieci powinno się leczyć środkami, które zawierają substancje obkurczające błonę śluzową nosa. Niedrożność nosa można szybko usunąć, jeśli obkurczy się naczynia krwionośne i zmniejszy ukrwienie tego fragmentu górnych dróg oddechowych. Jest to rozwiązanie często polecane także na zapalenie zatok.

Domowe sposoby na zatkany nos dziecka

Wiedzieć trzeba, że zatkany nosek u noworodków i niemowląt można leczyć, wykorzystując domowe sposoby na katar. Czy są to równie skuteczne sposoby, jak stosowanie leków?
W przypadku małych dzieci do usunięcia zalegającej wydzieliny powinno się użyć gruszki lub mechanicznego odsysania. Jest to bardzo ważne, gdyż usunięcie wydzieliny zmniejsza obrzęk w jamie nosowej i przynosi wyraźną ulgę. Inną ciekawą propozycją jest zapewnienie drenażu grawitacyjnego, czyli zastosowanie popularnego oklepywania. W ten sposób wydzielina z nosa zostanie usunięta samoistnie.

Co na zatkany nos u dziecka – inne sposoby na katar u dziecka

Katar u dzieci i niemowląt może być usunięty wieloma innymi, bardzo interesującymi metodami. Przykładowo bardzo popularna jest terapia olejkami eterycznymi. Aromaterapia daje poczucie udrożnionego nosa, co skutecznie przynosi dziecku ulgę.
Rodzice bardzo często zapominają, jak wielkie znaczenie ma poziom wilgotności powietrza w pokoju dziecka i w całym domu. Jeśli powietrze jest zbyt suche, śluzówka natychmiast się wysusza, co może prowadzić do powstania uczucia zatkanego nosa bez kataru. Jak poradzić sobie z takim problemem? Bardzo przydatny okaże się nawilżacz, który cały czas będzie monitorował poziom wilgotności powietrza i w razie potrzeby dostosowywał ją do odpowiedniej wartości.

Wspomnieć jeszcze trzeba, że bardzo ważne jest picie przez dziecko odpowiedniej ilości wody. Jeśli u dziecka pojawi się stan zapalny w obrębie górnych dróg oddechowych, właściwe nawodnienie będzie bardzo ważne, aby nie wysuszyć błony naczyniowej, a jednocześnie rozrzedzić wydzielinę, co rzecz jasna przyczyni się do jej łatwiejszego usunięcia.

 

Kategorie: Dziecko