Chrypka, ból gardła, a czasami duszności i obrzęk mogą świadczyć o zapaleniu krtani. Co na zapalenie krtani u dziecka może pomóc złagodzić objawy i kiedy zgłosić się do lekarza? Sprawdź, co jest przyczyną tej choroby u najmłodszych.

Dzieci mają nieco inną budowę krtani niż dorośli i z tego względu często pojawia się u nich stan zapalny. Na tę przypadłość ma wpływ umiejscowienie puszki krtani u najmłodszych i proporcja między rozmiarem ciała i światłem krtani. Nagłośnia jest dłuższa, a różnice występują nie tylko w układzie oddechowym, ale i w pozostałych częściach układu. Co na zapalenie krtani u dziecka złagodzi objawy?

Zapalenie krtani i ostre zapalenie krtani – jak przebiega choroba?

Z racji tego, że dzieci są bardziej podatne na infekcje i choroby układu oddechowego, to też przebieg zapalenia krtani może być różny. Wśród najmłodszych występuje łagodne zapalenie krtani i jest to tak zwany krup wirusowy. Może jednak pojawić się ostre podgłośniowe zapalenie krtani, które nie przebiega już tak łagodnie. Dzieci często cierpią na ostre zapalenie nagłośni lub też ostre zapalenie krtani tchawicy i oskrzeli. Na ostre podgłośniowe zapalenie krtani chorują najczęściej dzieci w wieku od roku do lat 5. Nazwa wzięła się od tego, że najczęściej u młodych osób pojawia się opuchlizna, ale też stan zapalny. Najczęściej choroba trwa od 3 do 5 dni, a następnie przez kolejnych kilka dziecko dochodzi do siebie. Wszystko jest jednak uzależnione od stanu zdrowia i nasilenia objawów, a także odporności organizmu.

Przyczyny zapalenia krtani u dzieci – jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?

Jeśli chcesz wiedzieć, co na zapalenie krtani u dziecka pomoże, to najpierw musisz wiedzieć, jakie przyczyny doprowadziły do rozwoju choroby. Powodów może być wiele, a wśród nich można wymienić wirusy i bakterie. Wirusowe zapalenie krtani wywołują wirusy grypy A lub B, ale też RS, paragrypy czy metapneumowirusy. Przyczyną może być też niedoleczona angina lub przeziębienie, a wiele dzieci zapada na tę przypadłość z powodu alergii. Choroba pojawia się najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, gdy dzieciaki spędzają większość dnia w szkole i w domu, które są ogrzewane, a więc powietrze w pomieszczeniach jest suche, a tym samym sprzyja infekcjom.

Jakie są objawy zapalenia krtani i podgłośniowego zapalenia krtani?

Objawy zapalenia krtani można szybko zauważyć, choć najczęściej na początku pojawia się jedynie niewielka infekcja dróg oddechowych. W łagodnym przebiegu choroby u dzieci możesz zauważyć szczekający kaszel. Pojawia się też chrypka i możesz dostrzec świst krtaniowy. Jest to dźwięk o wysokim tonie, jakie dziecko wydaje podczas oddychania. Często objawem tej choroby jest zanik głosu, może też wystąpić niewielka gorączka lub duszności. Jeśli u malca rozwija się podgłośniowe zapalenie krtani o przebiegu ostrym, to nasilają się duszności, a na skórze mogą pojawić się zabarwienia. U dzieci może wystąpić zaburzenie świadomości, obrzęk, mocny kaszel i niewydolność oddechowa.

Co na zapalenie krtani u dziecka może pomóc?

Co na zapalenie krtani u dziecka pomoże, jeśli choroba ma łagodny przebieg? Przede wszystkim należy uspokoić malucha, który ma duszności, kaszel i problemy z oddychaniem. Dużą ulgę przynosi świeże powietrze, a więc warto otworzyć okno lub wyjść na balkon z maluszkiem. Oczywiście nie zapomnij odpowiednio go ubrać, by się nie wyziębił. Dobre efekty można osiągnąć poprzez inhalacje. Najlepiej robić je przy użyciu soli fizjologicznej. Zadbaj też o to, by dziecko było dobrze nawodnione. Choć bolące gardło jest problemem, to podawaj maluszkowi napoje i niech pije je małymi łyczkami, ale często. Jeśli w pokoju jest suche powietrze, to użyj nawilżacza lub powieś mokre ręczniki na grzejniku. Zdecydowanie poprawi to komfort oddychania.

Jak wygląda leczenie zapalenia krtani?

Przebieg leczenia zapalenia zależy od tego, co wywołało chorobę. Lekarz często przepisuje leki obniżające gorączkę, ale też i antybiotyki, które mają usunąć przyczynę dolegliwości. Jeśli u malca występują silne duszności, to również lekarz może zlecić podanie leków sterydowych. Najczęściej jednak choroba ma łagodny przebieg i już po 3 dniach od podania leków objawy ustępują.

Zapalenie krtani u dziecka – leczenie

Wiesz już, co na zapalenie krtani u dziecka może pomóc i jakie są przyczyny tej choroby. Najczęściej choroba przebiega spokojnie i dziecko czuje się gorzej przez kilka dni. Jeśli zapewnisz maluszkowi dostęp do świeżego powietrza i szybko zauważysz oznaki choroby, to szybciej mu pomożesz, a tym samym unikniecie niepotrzebnego stresu i niepokoju. Wdrożenie szybko odpowiedniego leczenia ulży dziecku i pozwoli mu szybko wrócić do zdrowia.

 

Kategorie: Dziecko