Wymioty mogą pojawić się czasami z prozaicznego powodu u dziecka, ale też mogą być objawem poważniejszej infekcji. Co na wymioty u dziecka można zastosować i kiedy zgłosić się do lekarza? Sprawdź, jak pomóc malcowi, który wymiotuje.

Przyczyny wymiotów mogą być różne, a w przypadku dzieci nie wolno bagatelizować żadnych objawów. Maluchy często łapią infekcje, a ich organizm dopiero buduje odporność, co może powodować, że często układ pokarmowy jest zaburzony i pojawiają się nudności, a także odruch wymiotny. Jeśli wymioty nie trwają długo, a dziecku nie towarzyszą inne objawy, to możesz zastosować domowe sposoby. Co na wymioty u dziecka będzie dobrym rozwiązaniem? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przyczyny wymiotów u dziecka

Wymioty u noworodków i niemowląt są często spowodowane wadą anatomiczną, czyli nieprawidłowym rozwojem układu pokarmowego, a powodem tego jest niedrożność w obrębie dwunastnicy oraz jelita cienkiego. Kolejnym powodem może być refluks żołądkowo-przełykowy, który pojawia się w wyniku nieprawidłowego rozwoju zwieracza przełyku, ale najczęściej ta wada zanika u większości niemowląt w czwartym miesiącu życia. Wymioty są wywołane u dzieci dość często przez wirusy lub bakterie i wówczas maluch uskarża się jeszcze na ból brzucha, bóle głowy i do tego może dojść biegunka. Jeśli pojawia się też gorączka, to nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Wśród przyczyn wymiotów wymienia się także alergie i nietolerancje pokarmowe, ale i zatrucie pokarmowe i co ważniejsze u starszych dzieci też stres może wywoływać odruch wymiotny.

Wymiotowanie u dzieci i dodatkowe objawy takie jak ból brzucha, nudności i gorączka

Jeśli pojawiają się wymioty u dzieci, to często towarzyszą im także nudności, choć oczywiście nie jest to reguła i nie zawsze musi tak być. Dodatkowo przy nudnościach i wymiotach może występować gorączka lub biegunka, co może doprowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu małego człowieka. Musisz wtedy zacząć podawać malcowi dużo płynów, by od razu go nawadniać, ale też i zadbaj o elektrolity, które organizm szybko wytrąca. Pamiętaj, że u dziecka może w krótkim czasie dojść do odwodnienia, a więc już od pierwszych wymiotów podawaj mu dużo płynów małymi porcjami. W przypadku noworodków i niemowląt, by zapobiec odwodnieniu, przykładaj malca często do piersi.

Co na wymioty u dziecka? Domowe sposoby na wymiotowanie

Gdy Twoje dziecko zaczyna wymiotować, to pomyśl, co może być tego przyczyną i spróbuj domowych sposobów. Oczywiście możesz to zrobić, gdy wymiotom nie towarzyszą inne objawy. Jeśli powodem wymiotów jest konkretny pokarm, to oczywiście musisz go wykluczyć z menu, a by ulżyć maluchowi, podaj mu napar z rumianku bądź melisy. Bardzo dobrze działa też napar z imbiru, ale pomocne będą też chłodne okłady na kark i czoło, które dodatkowo wyciszą pobudzony organizm. Możesz też podać dziecku wodę z sokiem z cytryny, która zniweluje nudności i pamiętaj, by nie  stosować na własną rękę leków kupionych bez konsultacji z lekarzem. Co na wymioty u dziecka, które ma chorobę lokomocyjną? W tym wypadku możesz podać mu leki przeciwwymiotne, o ile wcześniej zostały one przepisane przez pediatrę.

Twoje dziecko wymiotuje – kiedy udać się do lekarza?

Problemy związane z układem pokarmowym mogą mieć wiele przyczyn, ale jeśli wymioty pojawiają się często, to konieczna jest konsultacja lekarska. Domowe sposoby mogą pomóc, jeśli maluch zwymiotował pierwszy raz i nie ma on innych dolegliwości, natomiast jeśli wymiotom towarzyszy utrata świadomości, to natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Interweniuj także, gdy wymioty są bardzo obfite i nie ustępują, a także koniecznie szybko wezwij pomoc w przypadku wymiocin zabarwionych krwią. Jeśli dziecko ma więcej niż 39 stopni gorączki, to także należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza, a niepokojącym sygnałem do wezwania pomocy może być też silny ból brzucha oraz zatrzymanie stolca i gazów.

Domowe sposoby na wymioty u dziecka – podsumowanie

Co na wymioty u dziecka zastosować, zależy od nasilenia objawów, wieku maluszka i częstotliwości pojawiania się takich dolegliwości. Jeśli jednak wymioty i biegunka występują razem, to najczęściej jest to grypa jelitowa, a więc wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego i wówczas niezwłocznie udaj się do lekarza, by pomóc malcowi i swoim bliskim. Jednak często nudności i wymioty pojawiają się z prozaicznych powodów i wówczas pomagają domowe sposoby, ale pamiętaj, by nie bagatelizować tej dolegliwości, zwłaszcza jeśli dziecko często wymiotuje. Może być to oznaka poważnych chorób, które im szybciej będą zdiagnozowane, tym szybciej dziecko wróci do zdrowia i będzie mniej cierpieć.

 

Kategorie: Dziecko