Zaparcia są uciążliwą dolegliwością, która często dotyka dzieci, a wśród nich nawet niemowlęta. Aby skutecznie wyeliminować problem z oddawaniem stolca należy poznać jego przyczynę, a następnie zastanowić się, co na zatwardzenie u dziecka można zastosować. Rodzice znajdą poniżej kilka sprawdzonych metod, które wspomagają pracę jelit i ułatwiają wypróżnianie u maluchów.

Przewlekłe zaparcia dla dzieci nie są niczym przyjemnym – pogarszają jakość życia i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wykrycie przyczyny zaparcia pozwala na wprowadzenie skutecznego leczenia, dlatego leczeniem zaparć u dzieci powinien zająć się pediatra.

Zaparcie u dzieci – objawy zatwardzenia u dzieci

Mianem zaparć określa się oddawanie przez dziecko stolca rzadziej niż 2 razy w tygodniu, szczególnie jeśli towarzyszy mu wysiłek czy nawet bolesność. Zaparcia u dzieci mogą występować już w wieku niemowlęcym, co wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Wówczas problemy z wypróżnianiem mogą mieć związek z naturalną fazą rozwoju i z czasem samoistnie ustępują, pojawiają się także wraz z rozszerzaniem diety. Najczęstszy problem z wypróżnianiem występuje u dzieci w wieku od 2 do 4 lat i w tym przypadku są to zaparcia czynnościowe, czyli niezwiązane z chorobą. Dlaczego dochodzi więc do zaparć u kilkulatków? Problemy z wypróżnianiem u dziecka najczęściej wiążą się z małą ilością ruchu, ubogą w błonnik dietą czy zbyt małym spożyciem płynów. Może się jednak zdarzyć, że starsze dziecko cierpi na zaparcia związane z czynnikiem chorobowym, takim jak choroba Hirschsprunga, niedoczynność tarczycy czy alergie pokarmowe. Zaparcia u dzieci mogą mieć ponadto podłoże psychologiczne związane z rodzajem strachu przed wypróżnieniem czy stresującą atmosferą towarzyszącą odpieluchowaniu malucha. Jak widać przyczyny zatwardzenia mogą być bardzo różne, dlatego zdarza się, że postawienie odpowiedniej diagnozy jest trudne.

Co na zatwardzenie u dziecka? Jak pomóc dziecku? Zacznij od zmiany diety

Pierwszym krokiem do leczenia zaparć u dzieci jest bliższe przyjrzenie się codziennej diecie. Domowe metody leczenia mogą okazać się bardzo skuteczne, a wprowadzenie odpowiednich produktów spożywczych może pożegnać zaparcia bez farmakologicznych sposobów. Dieta na zaparcia ma na cel wspomaganie perystaltyki jelit, dzięki czemu masy kałowe będą się przesuwać w stronę odbytnicy bez „przestojów”. Podstawą są m.in produkty bogate w błonnik, czyli warzywa i owoce, zboża, pieczywo pełnoziarniste. Błonnik w odpowiedniej dla wieku formie zaleca się wprowadzać już do diety niemowląt. Słodzone i gazowane napoje powinny być całkowicie wyeliminowane z diety na rzecz wody niegazowanej lub świeżych soków. Nawet jeśli dziecko nie jest miłośnikiem tego typ produktów to rodzice powinni „przemycać” je do diety w możliwie największej ilości. Błonnik można podawać dziecku również w formie suplementów diety, chociaż znacznie lepszy jest on w naturalnej postaci.

Aktywność fizyczna – najprostszy sposób na zaparcia u dzieci

Kolejnym sposobem na pobudzenie pracy jelit jest aktywność fizyczna. Co na zatwardzenie u dziecka może zdziałać ruch? Wbrew pozorom, bardzo wiele. Wystarczy codzienny spacer, bieganie po parku czy szaleństwa na placu zabaw – w ten sposób można pomóc dziecku z wypychaniu mas kałowych i oczyszczaniu jelit. Defekacja okazuje się znacznie łatwiejsza, a przy tym wraz z biegiem czasu będzie regularna. Oczywiście należy podkreślić, że aktywność fizyczna nie jest jednoznaczna z zabawą w piaskownicy czy huśtaniem się na huśtawce. Ważne jest to, by dziecko faktycznie było w ruchu.

Czopki i syropy na zaparcia dla dzieci

W przypadku dużych problemów z oddaniem stolca, które są związane z wysiłkiem i bólem, domowe sposoby na zaparcia u dzieci mogą obejmować podawanie czopków glicerynowych czy syropów, których celem jest wspomaganie ruchów robaczkowych jelita grubego i ułatwienie wypróżnienia. Można je kupić w każdej aptece. Czopki na zaparcia dla dzieci nie zawierają szkodliwej chemii, dlatego można je stosować bezpiecznie nawet u najmłodszych dzieci poniżej 1 roku życia – oczywiście ważne dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta.

Leczenie farmakologiczne zaparć – leki na zaparcia dla dzieci

Nawracające, uciążliwe zaparcia wymagają konsultacji z lekarzem, szczególnie jeśli stan ten występuje u małych dzieci. Domowe preparaty na zaparcia mogą okazać się wówczas nieskuteczne – warto, by u dziecka zostały wykonane badania diagnostyczne, które pozwolą na wykrycie lub wykluczenie alergii, chorób tarczycy czy nawet wad anatomicznych układ pokarmowego. Odpowiednia diagnoza umożliwia dostosować leki na zaparcia do ogólnego stanu zdrowia. Co na zatwardzenie u dziecka spośród środków farmakologicznych? Na zaparcie u niemowlaka lekarz może zalecić laktulozę, u dzieci starszych stosuje się makrogol. Są to środki farmakologiczne, które zapobiegają zaleganiu stolca. W przypadku, kiedy w odbytnicy zalegają duże ilości twardego i zbitego kału, wówczas u dziecka wykonuje się tzw. lewatywę przy wykorzystaniu wlewki doodbytniczej z mieszanki fosforanowej.

Warto zacząć walkę z zaparciami od domowych sposobów – w 95% przypadków zmiana stylu życia i diety dziecka przywraca prawidłową pracę układu pokarmowego u malucha. Rodzice powinni jednak pamiętać o systematyczności nawet wówczas, kiedy następuje chwilowa poprawa. Zaparcie nie jest niczym przyjemnym, ale na szczęście powyższe metody wystarczą, by skutecznie zwalczyć problemy z oddawaniem stolca u dzieci.

 

Kategorie: Dziecko