Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zachęcać dziecko do korzystania z nocnika, to przydadzą Ci się pomocne wskazówki. Poznaj skuteczne sposoby, jak odpieluchować dziecko.

Minie trochę czasu, aż Twoje dziecko zacznie świadomie kontrolować swoje potrzeby i nauczy się korzystania z nocnika lub toalety. Jest to ważny moment dla rodziców i ważny etap w życiu malucha. Dowiedz się, jak odpieluchować dziecko w przystępny sposób zarówno dla ciebie, jak i dla niego.

Jak odpieluchować dziecko? O czym warto pamiętać?

Powinnaś wiedzieć, że zbyt wczesne odpieluchowanie dziecka może stać się źródłem problemów. Jeśli jako rodzic chcesz coś wymusić na nim, to niestety tylko je niepotrzebnie zestresujesz. Może to nawet doprowadzić do wystąpienia nocnego moczenia w przyszłości, a tego z pewnością nie chcesz. Większość dzieci nie potrafi komunikować prawidłowo swoich potrzeb, co dotyczy przede wszystkim najmłodszych maluchów. Wszystkiego muszą się nauczyć, czyli korzystać z toalety, siadać na nocniku, wkładać majtki.

Małe dziecko nie wie, czym jest pampers, pielucha wielorazowa. Musisz nauczyć je, jak załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, jak ma je sygnalizować. Dziecko musi osiągnąć dojrzałość fizjologiczną i emocjonalną do tego, aby skorzystać z toalety/nocnika. Przyjmuje się, że gotowość do odpieluchowania ma miejsce w okolicach 22 miesiąca życia, ale pożegnanie z pieluszką może nastąpić wcześniej lub później. Każde dziecko rozwija w swoim tempie, nie powinnaś tego przyspieszać na siłę. Najpierw porozmawiaj z maluchem i dobrze się przygotuj do odpieluchowania, kup potrzebne akcesoria.

Jakie są oznaki gotowości na rozpoczęcie procesu odpieluchowania?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Twoje dziecko jest gotowe do tego, aby korzystać z nocnika, to powinnaś poznać sygnały wskazujące na odpowiedni czas na odpieluchowanie. Jeśli szuka ono ustronnego miejsca, to najczęściej ma to na celu oddanie moczu lub wypróżnienie się. Na gotowość oddania moczu do nocnika wskazuje stosowanie przez pociechę nazewnictwa związanego z wypróżnianiem się. Trudno, abyś tego nie zauważyła.

Możesz przystąpić do odpieluchowania dziecka, jeśli już samodzielnie siedzi, wstaje i chodzi. Odpowiedni jest czas, gdy potrafi opuszczać i podciągać bieliznę, ubrania. Dobrym momentem na pożegnanie się z pieluszką będzie wskazywanie przez dziecko, że przeszkadza mu ona, co ma miejsce między innymi podczas zabawy i odpoczynku.

Okres ocpieluchowania dziecka – poznaj praktyczne porady odnośnie nauki korzystania z nocnika

Jeśli chcesz zacząć odpieluchowanie dziecka, to potrzebujesz kupić nocnik i zapoznać je z nim. Najlepiej zrobisz, jeśli udasz się razem z nim do sklepu, aby dopasować dla niego najlepszy model. Im częstszy kontakt z nocnikiem, tym lepiej. Warto, aby był on zawsze obok dziecka, przykładowo podczas zabawy. Warto zachęcać je do dotykania nocnika, siadania na nim. Potem możesz przejść do skłaniania dziecka do siadania na nim gołą pupą. Dobrze robić to podczas kąpieli, zmieniania pieluchy.

Jak odpieluchować dziecko szybko i skutecznie?

Czasem wystarczy kilka dni, innym razem kilka tygodni, aby móc przejść już do nauki korzystania z nocnika. Ważne jest to, aby dziecko się go nie bało i bezproblemowo siadało na nim gołą pupą. Kolejną kwestią jest to, abyś po wypróżnieniu się pociechy do pieluszki zaprowadziła ją do nocnika, posadziła na nim i wrzuciła do niego zawartość pampersa. Z czasem zaleca się robić tak za każdym razem, gdy tylko zaobserwujesz potrzebę oddania moczu lub zrobienia kupy.

Pomocne wskazówki na czas odpieluchowania

Przy odpieluchowaniu dziecka pomocne będą majtki treningowe, stosowane przede wszystkim na noc. Są one bardzo wygodne, przyzwyczajają do noszenia bielizny. Można je nazwać czymś w rodzaju pieluchomajtek wielokrotnego użycia. Jest to świetna alternatywa dla pampersów, jeśli chcesz zacząć odpieluchowanie. Podczas nauki możesz bawić się z dzieckiem w korzystanie z toalety.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie ulubionej przytulanki malucha. Ona też może tak jak on przechodzić okres odpieluchowywania. Istotne jest, abyś pokazała dziecku, że wykonywanie codziennych czynności bez pieluchy wiąże się z dużą wygodą dla niego. Nie wolno karać dziecka za wpadki podczas nauki załatwiania się na nocnik, bo je to zestresuje. Unikaj tego! Nie powinnaś również zmuszać swojej pociechy do długiego przesiadywania na nocniku, bo tylko wydłużysz cały proces takim postępowaniem.

Odpieluchowanie dziecka – ważny etap w życiu Twojego malucha

Pamiętaj o tym, że nawet najzdolniejsze dziecko nie nauczy się korzystać z nocnika z dnia na dzień. Odpieluchowanie to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Zacznij powoli i stopniowo oswajaj pociechę z nocnikiem, niczego nie przyspieszając ani nie wymuszając. Stwórz odpowiednie warunki do tego, aby pożegnać się z pampersem i bądź wsparciem dla swojego dziecka.

 

Kategorie: Dziecko