O czym pamiętać wybierając żel na bolesne ząbkowanie u niemowląt?

Ząbkowanie to proces wykształcania się u dziecka pierwszych ząbków. Niestety, zazwyczaj nie przebiega on bezstresowo. Do takiej sytuacji można jednak się przygotować. Wystarczy bowiem zakupićżel na ząbkowanie, który złagodzi nieprzyjemne objawy.

Co to jest ząbkowanie u niemowląt?

Ząbkowanie to nie jeden, określony moment który po prostu z dnia na dzień przeminie, ale cały proces wyrzynania się pierwszych ząbków u dziecka. Warto wiedzieć, że u każdego malucha proces ten rozpocząć się może w innym okresie.

U niektórych dzieci ząbki zaczną przebijać dziąsła już po pierwszych dwóch miesiącach życia malca, u innych proces ten zaczyna się dopiero około 3-4 miesiąca życia. Natomiast wierzchołek pierwszego zęba pojawia się około 6 miesiąca życia. W jego trakcie dziąsła bobasa staną się bolące, dziecko może zacząć się ślinić, a oprócz dolegliwości bólowych w niektórych przypadkach ząbkowaniu towarzyszyć może gorączka. Oczywiście, każde dziecko przechodzi ząbkowanie nieco inaczej.

W każdym z tych przypadków towarzyszący dyskomfort, czy dolegliwości bólowe to rzeczy absolutnie normalne. W większości przypadków trwa to wiele czasu – co 3-4 miesiące pojawiają się kolejne ząbki – jednak zdarza się, że wszystkie zęby wyrżną się mniej więcej w tym samym czasie. Przebijanie dziąseł przez zęby jest, co zrozumiałe, dla tak małego dziecka bardzo traumatycznym przeżyciem. Warto więc siągnąć po specjalistyczne środki, które zminimaluzją jego dotkliwe objawy. Najprostszym i najskuteczniejszym z nich jest zaś żel na ząbkowanie.

Czym jest i jakie zadania pełni żel i maść na ząbkowanie?

Maśc, czy też żel na ząbkowanie to specyfik, który pełni kilka ważnych funkcji. Jego zadaniem jest przede wszystkim uśmierzenie dolegliwości bólowych u dziecka, a także poprawienie ogólnego samopoczucia malucha, które może być znaczaco obniżone w trakcie wyrzynania się zębów. Żel na wyrzynanie się zębów działa kojąco, łagodzi podrażnienia, a także ewentualny stan zapalny. W przypadku większości produktów tego typu, najważniejszą substancją czynną jest lidokaina.

Bardzo często jej działanie uzupełnione jest o korzystne oddziaływanie różnego rodzaju wyciągów roślinnych i naturalnych składników, które także zawarte są w składzie takiego preparatu. Najczęściej mowa tu o szałwi, rumianku, oraz szkarłatce. Istnieją także żele wykorzystujące tylko naturalne ekstrakty, jak na przykład Pansoral.

W przypadku stosowania produktów zawierających lidokainę, należy koniecznie pamiętać, że w nadmiernych ilościach może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka, nawet, jeśli charakter stosowania specyfiku jest miejscowy. Stosowanie żeli ją zawierających warto więc możliwie jak najbardziej ograniczyć. Choć działa ona krótkotrwale, to jednocześnie szybko, co z pewnością ułatwi maluchowi zaśnięcie. Nie ma zatem potrzeby stosowania przesadnej jej ilości.

Roztwory doustne i inne sposoby na ząbkowanie

Warto jednak wiedzieć, że żele na ząbkowanie wcale nie są jedyną dostępną obecnie na rynku opcją. Na wyrzynające się ząbki często poleca się bowiem także roztwory doustne. Zasada działania takich preparatów również jest bardzo prosta. Wprowadzony do jamy ustnej niemowlęcia specyfik łączy się ze śliną dziecka, a następnie wchłaniany jest przez jego śluzówkę. Szybko niweluje to dokuczliwe objawy i przynosi dziecku ulgę.

Na bolesne wyrzynanie się ząbków polecany jest także czopek zawierający odpowiednie substancje przeciwbólowe, jak na przykład paracetamol, U dzieci w wieku 2 miesięcy można już spokojnie zastosować czopek zawierający nawet 80 mg paracetamolu (pod warunkiem, że masa ich ciała przekracza 5 kilogramów)

Przez trudny okres wyrzynania się zębów dziecku pomoże bez wątpienia przejśc także gryzak, zwłaszcza w uwielbianym przez nie kształcie, czy kolorze. Oczywiście, gryzak dla dziecka powinien być wykonany z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, a także dopasowany do porzeb malucha. Dziecko nie powinno mieć problemów z włożeniem go do ust.

Żele i maści na ząbkowanie – jak wybrać właściwą?

W żel lub maść dla dziecka warto zaopatrzyć się zawczasu, nawet, jeśli nie daje ono jeszcze żadnych objawów wyrzynania się ząbków. Wybierając taki specyfik, warto zwrócić uwagę na to, by cechował się on właściwościami nie tylko przeciwbólowymi, ale także przeciwzapalnymi. Decydując się na preparaty łagodzące objawy ząbkowania, takie jak maście czy żele, warto zdecydować się na produkty, które nie zawierają lidokainy. Jego używanie będzie bowiem znacznie bezpieczniejsze, niż w przypadku produktów ją zawierających.

Kategorie: Dziecko