Wybór odpowiedniego krzesełka do karmienia dziecka nie jest łatwy. Sprawdź, czym się kierować podczas jego zakupu. O tych cechach fotelików do karmienia musisz wiedzieć.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy warto inwestować w krzesełko do karmienia?
 • Od kiedy można używać krzesełko do karmienia dziecka?
 • Co musisz wiedzieć wybierając krzesełko do karmienia?
 • Rodzaje krzesełek dziecięcych do karmienia malucha
 • Czy design krzesełek do karmienia jest istotny?

Czy warto inwestować w krzesełko do karmienia?

Fotelik do karmienia to z pewnością duże ułatwienie dla rodziców. Ma ono wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na utrzymanie malucha w jednym miejscu, podczas jedzenia. Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią uciekać przed kolejnymi łyżeczkami z obiadkiem lub deserkiem, a to może się wiązać z wielogodzinnym, codziennym sprzątaniem całego mieszkania. Po drugie, fotelik do karmienia dostawiony do rodzinnego stołu, pozwala naszej pociesze usiąść przy stole i poczuć się pełnoprawnym członkiem rodziny. Po trzecie, na krzesełku do karmienia z tacką maluch może uczyć się samodzielnego spożywania pokarmów, a rodzic może zjeść posiłek razem z dzieckiem. Istotne jest jednak, aby dobrać odpowiedni do potrzeb swojego dziecka i bezpieczny dla dziecka fotelik, tak, aby mógł on służyć mu jak najdłużej.

Od kiedy można używać krzesełko do karmienia dziecka?

Wielu rodziców popełnia ten błąd, że zbyt wcześnie próbuje włączyć do rozwoju dziecka fotelik do karmienia. Takie krzesło można zastosować dopiero, gdy maluch może już stabilnie i samodzielnie siedzieć. Są rodzice, którzy sadzają w krzesełku już niemowlaki, uważając, że skoro zaczynają siadać, to znaczy, że dzieci od 6 miesiąca życia są już na to gotowe.

WHO zaleca karmienie piersią dzieci do 6 miesiąca życia, a jeśli jest to możliwe to dłużej. Jeśli matka dziecka zaczyna wprowadzać pokarmy stałe, od 17 tygodnia życia malucha, to na zwykłe krzesełko jest jeszcze za wcześnie. Z myślą o wygodzie najmłodszych dzieci, lepiej je karmić wówczas w leżaczku. Niemowlę jest wówczas w pozycji półleżącej, co zapobiega jego zachłyśnięciu się pokarmem, a jednocześnie nie obciąża kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że dziecko w leżaczku do karmienia powinno mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Najlepsze są pięciopunktowe z regulacją. Warto także ustawić go tak, aby miał zapewnioną stabilność.

Co musisz wiedzieć wybierając krzesełko do karmienia?

Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać krzesełko do karmienia i czym się kierować, skoro na rynku istnieje wiele modeli drewnianych i plastikowych. O to, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie:

 • Krzesełka do karmienia dla dzieci powinny być wytrzymałe i wygodne.
 • Warto kupić wielofunkcyjne krzesełko do karmienia, na przykład krzesełko do karmienia 3w1 lub krzesełko do karmienia 2w1, które rośnie razem z dzieckiem.
 • Najlepsze krzesełka do karmienia są takie, które kupujesz z myślą o wygodzie dzieci.
 • Sprawdź, czy kupowane krzesełko posiada dodatkowy podnóżek. Kiedy nóżki wiszą dziecku przez dłuższy czas, zaczynają mu drętwieć i boleć.
 • Sprawdź, czy krzesełko dla starszych dzieci posiada regulowane oparcie oraz możliwość regulacji wysokości krzesełka.
 • Przesuwanie krzesełka powinno być dla maluszka bezpieczne.
 • Krzesełko, które można szybko złożyć i rozłożyć, stanowi świetną alternatywę dla rodzin, które nie maja dużo miejsca w domu.
 • Każde krzesełko do karmienia dziecka powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów, co pozwala na bezpieczne jego użytkowanie.
 • Dopasuj wysokość krzesełka do budowy dziecka.
 • Kup krzesło do karmienia łatwe w utrzymaniu czystości.

Rodzaje krzesełek dziecięcych do karmienia malucha

Na rynku akcesoriów dla dzieci istnieje wiele różnych rodzajów krzesełek dla dzieci. Niektóre modele są wielofunkcyjne, inne służą wyłącznie do karmienia. Ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, krzesła dla Twojego dziecka dzieli się na drewniane lub plastikowe. Każde krzesełko zostało jednak tak wykonane, aby ułatwić wdrażanie samodzielnego jedzenia, jako kolejnego bardzo ważnego etapu życia dziecka i łatwo było utrzymać je w czystości. Krzesełka do karmienia drewniane są bardziej wytrzymałe i stabilne, plastikowe zaś mają tę zaletę, że są lekkie i łatwo je przestawić. Wybierając krzesełka drewniane warto wybrać opcję 2 w 1, która zamienia się później w oddzielne krzesło i stolik do rysowania. Dużą wygodę dziecku zapewniają krzesełka peg perego. Jako, że są plastikowe, to mało ważą, a jednocześnie posiadają wygodne, miękkie siedzisko, szeroką tackę, są stabilne i mają 5 punktowe pasy bezpieczeństwa, a także 6 pozycji regulowania oparcia. Ciekawym rozwiązaniem są również krzesełka fini, które dzięki regulowanym nóżkom i zdejmowanej tacce, można w późniejszym etapie życia dziecka zamienić w niski fotel. Ponadto ich design sprawia, że zajmują niewiele miejsca.

Czy design krzesełek do karmienia jest istotny?

Jeśli jako rodzice przeanalizowaliście już wszystkie cechy krzesełek do karmienia pod kątem ich bezpieczeństwa, wygody oraz funkcjonalności i wybraliście krzesełko idealnie dopasowane do potrzeb swojego dziecka, możecie pomyśleć o designie. Maluch z pewnością doceni ciekawą kolorystykę i wzornictwo krzesełka, zarówno na tapicerce, jak i na tacce. Dzięki zastosowaniu wzorów w zwierzątka, owoce, czy warzywa z pewnością chętniej będzie korzystał z fotelika.

Kategorie: Dziecko