Świeżo upieczeni rodzice coraz częściej decydują się na zakup sterylizatora jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, skoro dzięki niemu bardzo szybko i dokładnie wyparzyć butelki oraz inne akcesoria do karmienia. Jakie cechy i funkcje powinien posiadać dobry sterylizator do butelek? O tym możesz przeczytać poniżej!

Wyparzanie butelek znane i praktykowane jest już od wielu lat. Dzięki temu procesowi udaje się bowiem pozbyć wszelkich zarazków i drobnoustrojów, jednocześnie chroniąc niemowlę przed chorobami układu pokarmowego. Sterylizator do butelek nie tylko go przyspiesza, ale także gwarantuje, że butelka i pozostałe elementy będą odpowiednio zdezynfekowane. Tylko który z nich wybrać?

Jakie rodzaje sterylizatorów do butelek można wyróżnić?

Sterylizator to użyteczne i funkcjonalne urządzenie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdej wyprawki. W pierwszych miesiącach życia małe dzieci podatne są na różnego rodzaju infekcje, a zwłaszcza te dotykające układu pokarmowego. Bardzo często występują u nich biegunki, zaparcia i bóle brzuszka. Dlatego tak ważne jest to, aby zarówno butelka, jak i smoczek oraz inne akcesoria przeszły prawidłową dezynfekcję. Wyparzanie metodą stosowaną przez nasze mamy i babcie, czyli poprzez zalewanie wrzątkiem lub gotowanie w gorącej wodzie również pomaga pozbyć się zarazków, ale w dużo mniejszym stopniu. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje urządzeń do sterylizacji. Należą do nich:

  • Elektryczny sterylizator parowy.
  • Sterylizator mikrofalowy.
  • Sterylizator 2w1.

Elektryczny sterylizator do butelek parowy

Jak sama nazwa wskazuje, sterylizator elektryczny działa z pomocą pary wodnej, która osiąga temperaturę do 100°C. Obsługa nie jest skomplikowana, ponieważ w zupełności wystarczy wlać wodę do pojemnika, włożyć butelkę, smoczek lub inne akcesoria i zamknąć wieczko. W kolejnym kroku należy nacisnąć włącznik i rozpocząć proces sterylizacji. Praca urządzenia zależna jest przede wszystkim od jego mocy. Nie trudno więc się domyślić, że im będzie większa, tym szybciej uda się zdezynfekować poszczególne elementy. Kiedy sterylizator zakończy swoje działanie, to butelki nadal mogą w nim pozostać aż do momentu podania maluszkowi kolejnego posiłku. Wybierając właśnie ten rodzaj, warto zwrócić uwagę na to, ile butelek niemowlęcych można w nim zmieścić jednocześnie oraz czy pasować będą te pochodzące od innych producentów. Niestety sterylizatory parowe mają też swoje wady, a mianowicie są droższe niż np. modele przeznaczone do mikrofali i czasem mają dość duże rozmiary. Jednak na ich korzyść przemawia brak konieczności łączenia z innymi urządzeniami oraz dostęp do różnych dodatkowych funkcji w niektórych z nich.

Sterylizator do butelek mikrofalowy

Sterylizacja w kuchence mikrofalowej przebiega bardzo podobnie do tej przeprowadzanej w sterylizatorze z wykorzystaniem pary wodnej. Z tą różnicą, że pojemnik z wodą i akcesoriami należy włożyć do mikrofalówki. Woda zaczyna parować wskutek fal kuchenki i dezynfekować. Choć ten rodzaj sterylizatora jest bardzo wygodny i cechuje go szybka praca, to jednak niezbędna jest mikrofala, ale nie do każdej wybrany model będzie pasował pod względem rozmiaru. Poza tym nie można zabrać go w podróż. Według opinii dotychczasowych użytkowników do każdego urządzenia w zestawie powinny być dołączone szczypce umożliwiające wyjęcie gorących butelek i smoczków.

Sterylizator do butelek elektryczny 2w1

Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza u rodziców, którzy mają w kuchni niewiele miejsca bądź chcą go trochę zaoszczędzić. Najczęściej wybierane są podgrzewacze i sterylizatory do butelek w jednym, a nieco rzadziej z funkcją gotowani na parze. Najistotniejszą wadą tych modeli jest to, że akcesoria nie mogą pozostać w środku. Po każdym podgrzewaniu, czy sterylizacji konieczne jest otwarcie wieczka, co zwiększa ryzyko kontaktu z zarazkami. Wbrew pozorom urządzenia wielofunkcyjne nie muszą mieć dużych rozmiarów. Liczne z nich są małe i ładnie się prezentują. Również w tym przypadku przed zakupem dobrze jest sprawdzić, ile butelek może zmieścić dane urządzenie. Niektóre umożliwiają umieszczenie nawet 6 butelek naraz!

Jakie dodatkowe funkcje warto uwzględnić przy zakupie urządzenia?

Sterylizator tak samo, jak podgrzewacz do butelek, czy laktator może mieć różne dodatkowe funkcje, które okazują się niezwykle przydatne podczas użytkowania. Warto bliżej przyjrzeć się temu, czy urządzenie ma:

  • Wyświetlacz LCD. Dzięki niemu użytkownik może kontrolować czas pozostały do końca sterylizacji.
  • Automatyczne wyłączanie. Jest to szczególnie przydatna opcja dla zabieganych lub zapominalskich rodziców. Równie dobrze sprawdzają się sygnały ostrzegawcze powiadamiające o zakończonej pracy.
  • Rozmiar i pojemność. Choć są to raczej parametry, a nie funkcje, to przecież mają duże znaczenie. Tutaj trzeba wybrać własne preferencje i zdecydować, na czym bardziej nam zależy.
  • Czas pracy. Nie trzeba mówić, że im krótszy, tym lepszy.
  • Głośność pracy. Przy małych dzieciach urządzenie pracujące cicho jest na wagę złota.

Wybór dobrego urządzenia może stanowić spore wyzwanie, ale na pewno warto jest mu stawić czoła i to nie tylko przez wzgląd na własną wygodę. Nie można zaprzeczyć, że dzięki nim można zaoszczędzić sporo czasu, którego zazwyczaj brakuje przez natłok obowiązków. W sterylizatorze można wyparzać zarówno plastikowe, jak i szklane akcesoria, co niezaprzeczalnie ułatwia dbanie o czystość niezależnie od wybranego materiału.

Kategorie: Dziecko