Dokładny pomiar temperatury u niemowlaka podczas infekcji jest szalenie istotnym elementem diagnostycznym. U niemowląt liczy się czas i dokładność pomiaru temperatury. Termometr dla niemowląt możemy kupić nie tylko w aptece, ale też w sklepie internetowym. Jaki termometr wybrać, aby precyzyjnie zmierzyć temperaturę? Zapoznaj się z wadami i zaletami urządzeń służących do pomiaru ciepłoty ciała u dzieci.

Jaki termometr dla niemowlaka? Jakie termometry są odpowiednia dla małych dzieci?

Gdy sezon infekcji jest w pełni, również u małych dzieci i niemowląt pojawiają się pierwsze symptomy zakażenia. Dzieci zarażają się od dorosłych i innych dzieci, zwłaszcza tych w wieku przedszkolnym. Dlatego tak ważne jest, aby unikać kontaktów z osobami, które często przebywają w skupiskach ludzkich, kiedy na pokładzie znajduje się maluszek. U małych dzieci jednym z pierwszych możliwych objawów jest gorączka. W związku z tym warto mieć w domu urządzenie, którym będziemy mogli regularnie mierzyć temperaturę. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń, ale niestety nie wszystkie są odpowiednie dla dzieci. Zwłaszcza u niemowląt liczy się czas pomiaru. Jaki termometr wybrać dla niemowlaka? Podpowiemy, który z nich to odpowiedni termometr dla dziecka.

Jaki termometr dla niemowlaka? Dlaczego termometr rtęciowy został wycofany?

Termometr rtęciowy był powszechnie używany do 2009 roku. Potem został wycofany z obrotu. Co prawda mierzenie temperatury z użyciem termometru rtęciowego było precyzyjne, ale pomiar musiał trwać kilka minut. W przypadku niemowląt było to bardzo niekomfortowe. Rtęć jest pierwiastkiem toksycznym, więc, jeżeli jakimś cudem masz taki egzemplarz w domu, koniecznie oddaj go do odpowiedniego punktu. Termometr ten został wycofany ze względu na negatywny wpływ na zdrowie oraz środowisko naturalne.

Termometr rtęciowy został zastąpiony innym szklanym egzemplarzem, który wypełniony jest alkoholem. Służy on do mierzenia temperatury ciała w ustach, pod pachą lub w odbycie. Z uwagi na obecność szkła istnieje duże ryzyko uszkodzenia, np. gdy spadnie nam na podłogę. Nie jest to najlepszy wybór dla niemowląt i małych dzieci, zwłaszcza, że pomiaru dokonuje się kilka minut. Ruchliwość maluchów uniemożliwia sprawdzenie temperatury ciała dziecka zwykłym termometrem szklanym. Jak widać, dawne termometry to nie najlepszy wybór.

Termometr dla niemowlaka – elektroniczny dotykowy

W sprzedaży dostępne są termometry zasilane bateryjnie. Wyposażone są w niewielki ekranik, gdzie w ciągu kilku sekund pojawia się pomiar temperatury ciała. Model ten znajduje się dość wysoko w rankingu najlepszych termometrów dla niemowlaka z uwagi na niską cenę oraz szybki wynik. Najlepiej wybrać model z miękką, gumową końcówką, która daje większą dozę bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas pomiaru w odbycie. Oczywiście jakość tych termometrów elektronicznych może być różna. Wybierają termometr dla niemowlaka warto zwrócić uwagę na te polskiej produkcji. Wybierając modele wyprodukowane w chinach mają niekiedy wiele do życzenia. Mogą być niedokładne, co w efekcie negatywnie wpływa na szybkość naszych działań i decyzyjność w kierunku właściwego leczenia.

Wśród dotykowych termometrów jest też termometr do ucha dla niemowlaka. Zawiera on specjalnie profilowaną, miękką końcówkę, którą wkłada się do ucha, uprzednio naciągając małżowinę uszną. Czy model ten pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury ciała twojego dziecka? Po pierwsze rodzic musi odpowiednio nakierować termometr na błonę bębenkową, dziecko powinno się nie ruszać,a nie oszukujmy się, taki pomiar nie dla każdego dziecka będzie komfortowy. Dodatkowo w przypadku zapalenia ucha, które łączy się z bólem, dziecko może nie zgodzić się na taki pomiar temperatury. Informację na temat temperatury wewnątrz ciała pobiera się za pomocą wiązki podczerwieni. Douszny termometr ma swoich zwolenników, ale też przeciwników.

Termometr paskowy – czy jest dobry?

Test paskowy ma raczej złe opinie. Wynik pomiaru jest mało precyzyjny. Bardzo ważne jest aby sprawdzenie temperatury u niemowlęcia dawał ukazywał dokładny wynik, najlepiej z zakresie błędu 0,1 stopnia Celsjusza. Termometr paskowy składa się z pasków, które przykłada się do czoła dziecka oraz karty kontrolnej, z którą porównuje się kolor paska. Jest to tylko orientacyjny wynik, mało precyzyjny i nie polecany przez pediatrów.

Termometr bezdotykowy – godny polecenia

Termometr bezdotykowy dla niemowlaka to najlepszy wybór dla młodych rodziców. Sprawdzi się również w roli termometru dla noworodka. Wśród wielu rodzajów termometrów, ten cieszy się dużym zaufaniem wśród rodziców i lekarzy. Jego zaletą jest szybki pomiar z dokładnością do 0,1 stopnia celsjusza. Bezdotykowy termometr służy do precyzyjnej kontroli temperatury wewnętrznej. Pomiaru można dokonać nawet gdy dziecko śpi – wystarczy zbliżyć i nacisnąć przycisk. Wynik otrzymujemy w max 3 sekundy. Niektóre termometry mają dodatkowe funkcje, kiedy to możemy sprawdzić ciepłotę wody do kąpieli, mleka czy temperaturę otoczenia – wszystko zależy od typu urządzenia. Ma też funkcję zapisu ostatnich pomiarów. Termometr na podczerwień to również bardzo dobry wybór dla starszego dziecka. W porównaniu do tradycyjnych termometrów, ktore charakteryzował długi czas pomiaru, ten wydaje się być idealny.

A może termometr w smoczku?

Czy zakup termometru w smoczku to dobry wybór? Może okazać się idealnym rozwiązaniem dla dzieci „smoczkowych”, aczkolwiek nie każde dziecko zaakceptuje kształt nowego smoczka. Wynik pojawia się na ekranie po 2-3 minutach. Jeżeli jest on akceptowany przez malucha to dla zdrowia dziecka warto wybrać termometr w kształcie smoczka.

Kategorie: Dziecko