Czym powinien się charakteryzować dobry fotelik samochodowy 9-36 kg?

Fotelik samochodowy to obowiązkowa część wyposażenia każdego zmotoryzowanego rodzica. Jednak przez wzgląd na ilość dostępnych produktów, bardzo ciężko jest wybrać ten, który posłuży nam przez dłuższy czas. Udając się do sklepu, trzeba pamiętać nie tylko o wygodzie dziecka, ale też bezpieczeństwie i jakości. Jakie cechy powinien mieć dobry fotel 9-36 kg? O tym można przeczytać poniżej!

Na kupno fotelika w kategorii między 9 a 36 kg warto zdecydować się szybciej, zanim maluch wyrośnie z nosidełka. Tylko w ten sposób można zapewnić mu bezpieczną i komfortową podróż. Rozważając, który model będzie najlepszy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które z całą pewnością ułatwią wybór!

Dobry fotelik samochodowy 9-36 kg a jego cechy

Najważniejszą cecha fotelika 9-36 kg jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa dziecka w czasie podróży. W razie wypadku maluch musi być jak najlepiej zabezpieczony, aby do minimum ograniczyć powstałe konsekwencje. Należy pamiętać, że ciało dziecka nie dość, że jest bardzo delikatne, to w pierwszych latach życia nadal się kształtuje. Jednym z wyznaczników mających wpływ na to, czy fotelik jest bezpieczny, są niezależne testy zderzeniowe. Producenci chętnie chwalą się wysokimi wynikami w ofercie lub na opakowaniu, więc taką informację nie trudno jest znaleźć. Dobrze będzie, jeśli fotelik wyposażony będzie również w systemy zabezpieczające np. ochrony bocznej. Drugim istotnym czynnikiem jest funkcjonalność. Rodzice muszą mieć możliwość łatwej obsługi. Wszystkie elementy potrzebne do usadzenia i zapięcia dziecka powinny być zamontowane na zewnątrz. Chcąc przewozić dziecko w samochodzie, nie można zapomnieć także o jego wygodzie. Regulowany podnóżek, pasy, zagłówek i kąt nachylenia oparcia, to wszystko sprawi, że nasza pociecha będzie miała naprawdę komfortową jazdę. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z którego została wykonana tapicerka i jej odporność na zabrudzenia. Poza tym regulowane poszczególne elementy pozwalają korzystać z fotelika przez dłuższy czas, ponieważ można dopasować go do szybko rosnącego dziecka. Natomiast w celu zapewnienia stabilności konieczne jest wybranie fotelika, którego oparcie będzie przylegać do tylnej kanapy w aucie.

Foteliki 9-36 kg – dodatkowe funkcje

Obecnie foteliki można podzielić na te, dopasowane do starszych i nowszych pojazdów. W przypadku tych pierwszych montaż możliwy jest wyłącznie przy pomocy pasów, a w drugich systemu ISOFIX – ta opcja jest o wiele bardziej skuteczna, ponieważ zapewnia maluchowi dodatkową stabilność. Głównie za sprawą metalowych zaczepów znajdujących się z tyłu siedziska oraz doczepianych do uchwytów zamontowanych w załamaniu kanapy. Dużym udogodnieniem dla rodziców będzie fotelik obrotowy. Nie tylko bez większego trudu będą mogli zapiąć malucha, ale również ustawić je tyłem do kierunku jazdy. W razie kolizji maluch jest o wiele lepiej chroniony przed urazami. Dla najmniejszych pociech niezbędny jest jeszcze pięciopunktowa uprząż. Natomiast dla starszych 3-punktowa. Ostatecznie do zakupu może przekonać na zagłówek w kształcie litery V. Jest bowiem niezwykle wygodny. Jednak najważniejsze jest to, że w trakcie ewentualnego zderzenia górne części ciała takie jak głowa i kark są odpowiednio chronione.

Jak prawidłowo zamontować fotelik?

Najczęściej popełniane błędy przez rodziców podczas montowania fotelika dotyczą nieodpowiedniego przełożenia pasów oraz kąta nachylenia oparcia. Przed wyruszeniem w drogę należy dokładnie sprawdzić, czy pasy są właściwie naciągnięte i proste, a oparcie nie jest ustawione w zbyt pionowej pozycji. Jeżeli dziecko korzysta z bazy, to zadanie jest nieco ułatwione, ponieważ o tym, czy wszystko jest w porządku, informują nas kontrolki. Ponadto dywanik pod stopą stabilizującą bazę nie może być zagięty, a przestrzeń między fotelikiem i przednim siedzeniem na tyle duża, że w przypadku kolizji nie zetkną się ze sobą.

Czy można przewozić dzieci na przednim siedzeniu?

Przepisy ruchu drogowego w Polsce mówią o tym, że maluchy muszą być przewożone w fotelikach aż do momentu osiągnięcia przez nich 150 cm wzrostu lub 135 cm o ile waga przekracza 36 kg. Z reguły nie można z niego zrezygnować przed ukończeniem 12 roku życia. Prawo nie zabrania przewożenia na przednim siedzeniu, ale lepiej unikać takich sytuacji. Jeśli rodzice chcą bezpiecznie przewozić dzieci, to najlepszym miejscem do ustawienia fotelika będzie środek tylnej kanapy.

Istotne jest również to, aby fotelik był dopasowany do wieku i rozmiarów malucha. Innego będzie potrzebowało niemowlę (z grupy 0), a większego sześciolatek. Co ciekawe, na rynku dostępne są również foteliki w przedziale wagowym od 0-36, co oznacza, że mogą być przeznaczone dla dzieci w każdym wieku. Choć jest to dość ekonomiczne rozwiązanie, to raczej kilkuletnie używanie nie jest realne, choćby przez wzgląd na trwałe zabrudzenia, czy zniszczenia. Chyba że nasz wybór padnie na dobrej jakości model odporny na te czynniki.

Kategorie: Dziecko