Zależy Ci na tym, aby przez cały rok Twój maluch cieszył się doskonałym zdrowiem i wciąż zadajesz sobie pytanie jak ubierać dziecko na spacer, aby ani nie zmarzło, ani się nie przegrzało? Przeczytaj artykuł i poznaj nasze podpowiedzi!

Ubranie dziecka na spacer wcale nie jest tak prostą sprawą, jak może się wydawać. Wciąż zastanawiasz się, czy Twoje dziecko powinno mieć dodatkową warstwę odzieży, czy to już będzie przesada? Dowiedz jak ubierać dziecko na spacer wiosną, a jak ubrać noworodka w zimie. Niektóre wskazówki będą przydatne także w przypadku starszych dzieci!

Jak ubierać dziecko na spacer – dostosuj ubranko malucha odpowiednio do pogody

Twoja matka, babka, a także wszystkie znane Ci ciotki i sąsiadki są głęboko przekonane o tym, że niezależnie od tego czy wybierasz się na zimowy spacer czy na letnią przechadzkę po parku, malucha należy ubrać tak, aby był szczelnie przykryty od stópek po czubek główki? Co do zasady, rad starszego pokolenia nie należy puszczać mimo uszu, jednak bezkrytyczne stosowanie się do nich może niekiedy także przynieść więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj – najlepszy jest złoty środek – przecież najważniejsze jest to, aby Twój maluszek czuł się dobrze.

Pamiętaj, aby ubrać dziecko odpowiednio do temperatury

Ale co to właściwie znaczy, że dziecko jest ubrane odpowiednio do temperatury otoczenia i jak ubierać dziecko na spacer w lecie, a jak w zimie? Odpowiednio, czyli tak, aby nie było mu ani za zimno, ani zbyt gorąco. Przegrzanie małego organizmu jest równie niekorzystne, co wychłodzenie. Może prowadzić m.in. do osłabienia odporności przez co maluszek będzie bardziej podatny na infekcje. Zanim przed wyjściem z domu otworzysz szafę i zaczniesz dopasowywać kombinezon do koloru kocyka, zerknij na termometr i sprawdź, jaka na zewnątrz panuje temperatura. Przecież gdy za oknem jest 20 stopni, nie musisz ubierać małego dziecka jak w środku zimy, prawda?

Jak ubierać noworodka na spacer wiosenną porą?

Wiosna bywa zdradliwa – zanim zimowa zawierucha na dobre ustąpi miejsca słonecznym i ciepłym porankom, nie trudno złapać infekcję. W marcu i kwietniu często chorują nie tylko dorośli, lecz także i dzieci. Jak uchronić niemowlaka przed przeziębieniem? Na wiosenny spacer ubieraj dziecko na cebulkę. Dlaczego warto ubrać dziecko warstwowo? Jeśli temperatura się podniesie, zawsze możesz ściągnąć np. sweterek. Możesz też się kierować zasadą, aby Twoje dziecko miało na sobie o jedną warstwę ubrania więcej, niż Ty. W wiosennej garderobie maluszka nie powinno zabraknąć body z długim rękawem, skarpetek, ciepłego kocyka czy rajstopek. Niemowlę wiosną (zwłaszcza, gdy jest chłodno) nie zmarznie, jeśli przykryjesz je ciepłym kocykiem.

Jak w lecie ubrać niemowlę na spacer? Czy dziecko musi mieć body z długim rękawem?

Zastanawiasz się, jak ubierać dziecko na spacer latem? Słyszałaś, że czapka to obowiązkowy element garderoby każdego malucha i to niezależnie od pory roku? Cóż, no nie do końca tak jest. O ile zimą, jesienią czy wczesną wiosną, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni, to nawet wskazane jest założenie dziecku czapki, o tyle na spacer latem, gdy na termometrze jest minimum 10 stopni więcej, już niekoniecznie. W czapeczce, także takiej bardzo cieniutkiej, maluch może się łatwo przegrzać. Najwięcej ciepła uchodzi przez głowę – w lecie, jeśli dziecko będzie mieć czapkę, ciepło nie znajdzie ujścia, a maluch będzie się pocić.

Jeśli jest bardzo, bardzo ciepło, to body z krótkim rękawem będzie w zupełności wystarczające. Na wszelki wypadek miej pod ręką tetrową pieluszkę, którą osłonisz delikatną skórę malucha. Unikaj wysokich temperatur – spacer najlepiej zaplanuj albo z samego rana, albo późnym popołudniem.

W co ubrać niemowlaka na spacer jesienią?

Jak ubierać dziecko na spacer jesienią? Podobnie jak wiosną, tak i jesienią warto ubierać niemowlaka na przysłowiową cebulkę. Dzięki temu dziecko jesienią nie zmarznie, gdy nagle przyjdzie chłodny wiatr, ani nie przegrzeje się, gdy zza chmur wyjrzy słońce. W co ubrać dziecko na wyjście ze szpitala, a jak ubrać malucha na dłuższy spacer w wózku? Trzymaj się tej zasady, że dziecko jest odpowiednio ubrane wtedy, gdy nie marznie, ani nie poci się z przegrzania. Niemowlę na spacer jesienią ubierz w body z długim rękawem, kombinezon i czapeczkę. Może przydać się także ciepły kocyk. Jeśli chcesz zabrać starsze dziecko na jesienny spacer, koniecznie pamiętaj o kaloszach – szkraby wprost uwielbiają skakać po kałużach!

W co ubrać dziecko zimą? Czapeczka obowiązkowa na spacer zimą!

Niektóre mamy mają obawy, czy to dobry pomysł, aby wychodzić zimą na spacer z noworodkiem. Jeśli dziecko jest zdrowe, to jedyne o czym musisz pamiętać, to odpowiedni ubiór. Jak ubierać małe dziecko na spacer zimą? O tej porze roku dziecko musi mieć nie tylko czapkę, lecz także rękawiczki, skarpetki, rajstopki, body z długim rękawem, kombinezon i ciepły śpiworek. Oczywiście, pod warunkiem, że zima faktycznie zimę przypomina, a nie jest nią tylko z nazwy. Pamiętaj, aby ubierać niemowlę w taki sposób, by się nie przegrzało. Jeśli zastanawiasz się, czy maluch jest odpowiednio ubrany i czy nie jest mu za ciepło, sprawdź temperaturę na karku dziecka.

Już wiesz, jak ubrać maluszka wiosną, latem, jesienią i zimą. Pamiętaj, że ciało dziecka, zwłaszcza bardzo małego jest bardziej podatne na zmiany temperatury otoczenia. Jeśli planujesz wyjść na spacer przy niepewnej pogodzie, weź dodatkowe ubranko lub drugi kocyk, którym okryjesz malucha by nie zmarzł. Miej przy tym na uwadze, że przegrzewanie dzieci – także noworodka lub niemowlaka – nie przyniesie nic dobrego.

 

Kategorie: Dziecko