Ubieranie noworodka do snu wywołuje na forach dla rodziców duże emocje. Wypowiadają się tam zarówno zwolennicy opatulenia dziecka do spania od stóp do głów, jak i dostosowania ubioru do temperatury w pokoju dziecka, a nawet wyznawcy teorii, że maluch powinien być hartowany poprzez chłodniejszy wychów. Zapoznaj się z poradami, jak ubierać dziecko do snu.

Jeszcze dekadę temu przegrzewanie noworodków, niemowląt i małych dzieci było standardem. Rodzice starali się ubrać dziecko do snu jak najcieplej, stosując odpowiednie ubranka, koniecznie na długi rękaw, do tego często śpiworek, a na to wszystko jeszcze kołderka albo kocyk. I niezależenie jaka była temperatura w pomieszczeniu, uważano, że dziecko jest odpowiednio ubrane do łóżeczka jeśli było w trakcie snu ciepłe, wręcz gorące. Na szczęście z biegiem lat zrozumiano, że malutkie dziecko ma takie samo wymagania dotyczące komfortu snu, jak człowiek dorosły i tendencje co do tego jak ubierać dziecko do snu poszły w rozsądniejszym kierunku. Zapraszamy do lektury tekstu o tym, jak ubrać niemowlę do snu.

Nie wystarczy odpowiednio ubrać noworodka – ważne są temperatura w pomieszczeniu, łóżeczko, dźwięki

Zanim zajmiemy się tematem jak ubierać dziecko do snu warto poświęcić trochę uwagi warunkom w jakich śpi niemowlę. To czy będzie spało w pokoju razem z rodzicami, czy w osobnym pomieszczeniu zależy zarówno od preferencji mamy i taty, ich potrzeby kontaktu z maluszkiem, czuwania nad jego bezpieczeństwem jak i warunków lokalowych. Warto jednak zwrócić zawsze uwagę na temperaturę otoczenia. Powinno się ubierać dziecko odpowiednio do warunków panujących zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Inaczej należy ubrać malucha do snu zimą, i innego stroju wymaga dziecko do snu latem.

W jakiej temperaturze ułożyć noworodka do snu?

Optymalną temperaturą dla maluszka do snu jest zakres między 18 stopni a 21 stopni Celsjusza. Pokój w którym śpi dziecko powinien być także regularnie wietrzony, ponieważ świeże powietrze poprawia jakość snu niemowlaka.

Łóżeczko, w którym śpi maluch

Ważne jest także łóżeczko, w którym śpi niemowlę. Dziecko powinno mieć w nim dostatecznie dużo miejsca, oraz odpowiednie zabezpieczenia, które zapewnią, że nie będzie w stanie w jakikolwiek sposób go opuścić. Na uwagę zasługuje również materacyk, na którym dziecko śpi. Powinien być dostosowany do wagi i wieku malucha, wykonany ze zdrowych, naturalnych materiałów i zabezpieczony przed zamoczeniem, kiedy pieluszka nie będzie w stanie dłużej pełnić swojej funkcji.

Dźwięki a sen dziecka

Nie ma konieczności specjalnego wyciszania pomieszczenia. Dziecko w czasie snu w zależności od pory dnia czy nocy powinno mieć kontakt z naturalnymi odgłosami otoczenia.

​​Jak ubierać dziecko do snu latem?

Nie generalizujmy, że wyłącznie lekko, bo strój dopasować należy w zależności od temperatury. Zdarza się przecież, że temperatura latem wynosi kilkanaście stopni, dlatego decyzja jak ubrać dziecko do snu latem powinna być do niej dostosowana.

W ciepłych miesiącach jednak szczególnie należy zadbać o nie przegrzewanie dziecka. Wysoka temperatura na zewnątrz i w sypialni może wywołać dyskomfort, trudności w zasypianiu i wybudzanie się.

Idealnym rozwiązaniem będzie body z krótkim rękawem, oczywiście najlepiej z bawełny, bo ten naturalny materiał zapewnia odpowiednią wentylację skóry i pochłania pot. Przy dużych upałach można zdecydować się na body bez rękawka.

Jeśli dziecko jest nocą ruchliwe świetnie sprawdzi się też rampers – czyli body z krótkimi nogawkami. Taki strój do spania zapobiegnie przemieszczaniu się pieluchy i ewentualnemu zamoczeniu pościeli.

Obawiasz się, że w przypadku body dziecku marznąć mogą stópki? Wystarczy ubrać mu cienkie, bawełniane skarpetki.

Jeśli maluszek śpi przy otwartym oknie warto zadbać także o ochronę ciała dziecka przed insektami. Przy wysokich temperaturach skąpo ubrane do snu dziecko warto zabezpieczyć moskitierą nad łóżeczkiem. Nie musi to być jakieś specjalistyczne wyposażenie. Można ją zrobić własnoręcznie, jeśli np. masz w domu odpowiedniej gęstości firankę.

Ubieranie niemowlęcia do snu zimą

Jeśli uważasz że zimą należy ubrać noworodka do snu wyjątkowo ciepło, to ponownie apelujemy o rozwagę. Pamiętaj, że przegrzanie może mu grozić także o tej porze roku, a nawet jest bardziej niebezpieczne, bo powietrze w ogrzewanym mieszkaniu jest na ogół dość suche.

Jeśli w sypialni panują stałe, dostosowane do temperatury ciała warunki, możesz ubrać dziecko do spania tak samo jak latem. Jeśli w pokoju będzie 21 stopni, ułożenie go do snu w body z krótkim rękawem to idealne rozwiązanie. Jeśli jednak zimą śpicie w chłodniejszych pomieszczeniach, przyda się body z długim rękawem i do tego jakieś spodenki. W razie podejrzenia, że dziecko je sobie ściągnie, dobrym rozwiązaniem jest pajacyk – wszystko zakryte ale z użyciem jednej warstwy, tak więc ubiór dziecka do snu spełnia wszystkie zalecane wymagania.

Kiedy śpiworek może uzupełnić ubranko?

Dzieci bardzo lubią spać na świeżym powietrzu. Ale w naszym klimacie zdarza się, że warunki zewnętrzne są dość niestabilne i nie zawsze pobyt na dworze, np. dłuższy spacer, albo sen na tarasie czy w ogrodzie, kończy się w takich samych warunkach, w jakich został rozpoczęty. Dlatego warto przemyśleć jak ubierać niemowlę do snu na dworze.

Tutaj w cieplejszych miesiącach z pewnością przyda się pajacyk i ustawienie wózka czy łóżeczka w cieniu. Ale jeśli przygotowujemy niemowlaka do snu na spacerze jesienią lub zimą, to dobrym rozwiązaniem będzie śpiworek do spania i koniecznie czapeczka. Nie wszystkie maluchy akceptują wprawdzie śpiworek, ponieważ częściowo krępuje on ruchy dziecka, ale z pewnością zapewni on odpowiednią temperaturę ciała i warto na zimowy spacer tak właśnie ubrać maluszka.

Piżama – dobry wybór dla rocznego dziecka do snu

Piżamka to już prawie dorosły strój nocny. Latem z krótkimi spodenkami, zimą z długim rękawkiem jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wybór stroju do snu dla dziecka. Pozwala na szybką i wygodną zmianę pieluchy, nie krępuje ruchów dziecka, a w przypadku, kiedy noc staje się znacznie bardziej gorąca niż zapowiadała to prognoza pogody, zawsze można zdjąć spodenki, pozostawiając jedynie górę i pieluszkę.

Sen to ważny element w rozwoju dziecka. Warto zadbać o odpowiedni strój dla niego, aby wypoczynek był jak najbardziej komfortowy i nieprzerwany. To dobre zarówno dla maluszka, jak i dla rodziców, którzy mogą w tym czasie odpocząć, lub oddać się jakimś ważnym zajęciom.

 

Kategorie: Dziecko