Podczas choroby dziecka, rodzice dokładają wszelkich starań, aby wspomóc go w walce z infekcją i złagodzić objawy choroby. W czasie infekcji dróg oddechowych rekomendowane jest, aby oklepywać plecy dziecka. Pozwala to ułatwienie usuwania zalegającej wydzieliny, która może być powodem do zaostrzenia przebiegu choroby. Przedstawiamy, jak oklepywać dziecko i dlaczego warto to robić.

Dlaczego warto oklepywać plecy dziecka podczas choroby?

Zarówno niemowlęta jak i małe dzieci posiadają słabo rozwinięty odruch kaszlowy, aby móc w pełni uporać się z wydzieliną spływającą i zalegającą w drogach oddechowych. Zalegającą wydzielinę jest im ciężko odkrztusić także ze względu na prowadzenie głównie leżącego trybu życia. Nawet zwykły katar u tak małego dziecka jest powodem do obniżenia jego jakości życia. Wówczas należy oklepywać dziecko, aby wspomóc usuwanie wydzieliny z płuc dziecka. Prawidłowe i regularne oklepywanie pozwala szybciej wrócić do zdrowia, zwiększa komfort oddychania, a także zmniejsza ryzyko rozwoju choroby oskrzeli i płuc. Efektywne pozbycie się wydzieliny może zapobiec wystąpieniu zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Są to niezwykle groźne i wyczerpujące choroby dla małych dzieci. Choć oklepywanie nie zlikwiduje wirusów, to zdecydowanie utrudni im tworzenie dogodnego środowiska do dalszego rozwoju.

Jak często oklepywać chore dziecko?

Warto wiedzieć jak prawidłowo oklepywać dziecko, aby ułatwić przebieg infekcji i podwyższyć komfort funkcjonowania. Istotnych jest klika czynników, które wpływają na uzyskiwane efekty i rzutują na to jak oklepywać dziecko.

Oklepywanie należy przeprowadzać o odpowiednich porach. Są to momenty, kiedy zdecydowanie dziecko potrzebuje dodatkowej pomocy w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. Zaleca się oklepywanie dziecka rano, tuż po wstaniu. W trakcie nocy wydzielina gromadziła się w płucach, a oklepywanie pomaga usunąć jej nadmiar. Następnie należy oklepać plecy dziecka po podaniu syropu wykrztuśnego, leku wykrztuśnego lub po inhalacji. Najlepiej zrobić to w okresie od 15 do 60 minut. Prawidłowe oklepywanie przy kaszlu odbywa się także tuż przed snem, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo usunięcia wydzieliny z dróg oddechowych, która mogłaby zakłócić nocny sen. Oklepywanie pleców dziecka nie powinno być wykonywane w trakcie lub tuż po jedzeniu, aby nie doprowadzić do zwrócenia posiłku. Możesz poklepywać jak dziecko zacznie kaszleć, a jego odruch kaszlowy nie rokuje na samodzielne uporanie się.

Jak oklepywać dziecko podczas choroby?

Oklepywanie plecków dziecka powinno odbywać się, kiedy dziecko leży na brzuszku, a głowa znajduje się poniżej pozostałej części ciała. W tym ułożeniu ciała, dziecku jest łatwiej odkrztusić wydzielinę. Ewentualnie  można położyć dziecko na swoich kolanach. Wówczas jedną ręką należy przytrzymywać je pod pachami, aby zapobiec upadkowi. Głowa dziecka nie może być pomiędzy kolanami.

Równie istotne jest, aby nie uklepywać rozebranego dziecka. Ten rodzaj dotyku wtedy jest dla dziecka bolesne. Równolegle dziecko nie może być zbyt grubo ubrane ze względu na mniejszą efektywność i amortyzowanie uderzeń. Najlepiej oklepywać dziecko ubrane w cienką bluzeczkę lub body.

Jeżeli nie wiesz jak oklepywać dziecko, to koniecznie zapamiętaj, że nie można tego robić za pomocą otwartej dłoni. Powinna być ułożona na kształt łódki. Na dłoni powstaje charakterystyczna poduszka powietrzna, która stanowi swoistą amortyzację dla poszczególnych uderzeń. Podczas oklepywania rodzic powinien słyszeć głuchy odgłos. Kierunek oklepywania powinien przebiega od dołu do góry na środku pleców. Wspomaganie usunięcia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny powinno być stosunkowo silne, energiczne i regularne. Oklepywanie warto przeobrazić w formę zabawy.

Jak długo oklepywać dziecko?

Oklepywanie przynosi oczekiwane rezultaty wyłącznie przy zachowaniu odpowiedniej częstotliwości. Każda pojedyncza seria oklepywania powinna trwać ok kilka minut. Po wykonaniu serii uderzeń, należy przerwać na chwilę, by potem ponownie powrócić do oklepywania dziecka. Oklepywanie powinno być przeprowadzane co najmniej 3-4 razy dziennie. Z kolei u starszych dzieci powinno być wykonywane nawet 5 razy w ciągu dnia. Pomimo większego wieku, technika oklepywania się nie zmienia i także większe dzieci należy oklepywać dziecko otwartą dłonią. To jak długo oklepywać dziecko uzależnione jest od tego ile trwa mokry kaszel u dziecka. Jest on objawem zgromadzonej wydzieliny. Późniejszy, suchy kaszel jest najczęściej kaszlem poinfekcyjnym, nie spowodowanym przez bakterie lub wirusy. Warto skonsultować z lekarzem konieczność, częstotliwość i sposób oklepywania dziecka.

Jak prawidłowo oklepywać niemowlaka, a jak starsze dziecko

Oklepywanie dziecka jest jedną z bardzo skutecznych metod mogących przynieść mu ulgę podczas choroby. Powinno być przeprowadzane zarówno u niemowląt i małych dzieci ze względu na nierozwinięty w pełni odruch kaszlowy. Kiedy regularnie oklepuje się plecy dziecka podczas choroby to nie tylko ułatwia się odkaszlnięcie zgromadzonej wydzieliny, ale także zmniejszone jest prawdopodobieństwo rozwoju groźnej infekcji oskrzeli lub płuc. W połączeniu z odpowiednią terapią pozwala na skrócenie czasu trwania infekcji.

 

Kategorie: Dziecko