Każdy rodzic lub osoba mająca stały kontakt z dziećmi z pewnością przyzna rację, że ich wychowywanie często bywa wyzwaniem. Dzieci zwykle są pełne energii, ciekawe świata i przeważnie postrzegają go na swój sposób. Ma to związek także z przestrzeganiem różnego rodzaju zasad. Bez wątpienia najbardziej problematycznym elementem wychowania dla rodziców często okazuje się nauka utrzymywania czystości w swoim pokoju i nie tylko. Jak nauczyć dziecko porządku, aby nie zrazić go do dbania o porządek w przyszłości? Poznaj nasze wskazówki. 

Jak nauczyć dziecko porządku – dziecko a dbanie o porządek 

Jak nauczyć swoje dziecko dbania o porządek? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic. Nie jest tajemnicą, że często wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, a salon bądź pokój dziecka staje się placem zabaw, gdzie wszystkie klocki, zabawki czy książeczki walają się po kanapach lub podłodze. Jak podejść do tego tematu, by w przyszłości nie sprzątać za swoje dziecko? 

W takiej sytuacji bardzo istotne jest nasze podejście do dbania o porządek. Małe dzieci nie znają pojęcia porządku czy sprzątania. Nie wiedzą, czym jest bałagan, a także nie posiadają wykształconych mechanizmów, dzięki którym wiedzą, że po skończonej zabawie należy posprzątać z podłogi swoje zabawki, a następnie odłożyć je na miejsce. Stąd tak ważny jest nasz wkład i podejście do codziennych czy weekendowych obowiązków. 

Dzieci w dużej mierze uczą się przez obserwację. Rodzice czy też opiekunowie, z którymi spędzają najwięcej czasu, są ich punktem odniesienia. Jeśli dziecko widzi, że sprzątamy, wykonujemy określone czynności, samo z ciekawości będzie chciało nas naśladować. Bardzo ważne jest, aby go do tego nie zniechęcać. 

Sprzątanie, czyli nauka przez zabawę 

Kiedy zamierzamy uczyć swoje dziecko sprzątania i dbania o porządek, bardzo ważne jest, aby nasze wymagania były dopasowane do wieku dziecka. Jeśli tak się nie stanie, maluch nie zrozumie, czego od niego wymagamy, co więcej, może się do tego zrazić, przez co wyegzekwowanie tego od niego w przyszłości stanie się trudne. Dlatego też w przypadku najmłodszych dzieci naukę dbania o porządek warto zacząć od zabawy. Dzięki temu odkładanie książeczek na półkę czy umieszczanie zabawek w odpowiednich boxach stanie się dla malucha przyjemne. Bardzo ważne jest, aby uczestniczyć w tych czynnościach, pokazywać dziecku, gdzie odkładać określone przedmioty. 

Dla wielu małych dzieci domowe porządki to także ciekawe doświadczenie. By maluch mógł uczestniczyć w sprzątaniu, warto zaopatrzyć go w osobny ręczniczek lub ściereczkę do kurzu, do której z łatwością dosięgnie. W ten sposób również wyrobi sobie odpowiedni nawyk. Oczywiście należy pamiętać, by w trakcie sprzątania, gdy maluch znajduje się w pobliżu, nie stosować silnych detergentów. 

Jak nauczyć dziecko porządku – nauka sprzątania u starszych dzieci 

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku domowych porządków bardzo ważne jest, aby obowiązki były dostosowane do wieku malucha. Zbyt trudne zadania lub zbyt duża liczba zadań do wykonania mogą okazać się dla dziecka przytłaczające. W ten sposób szybko straci zainteresowanie i zniechęci się do dalszej pomocy. 

W przypadku starszych dzieci ciekawym rozwiązaniem na pewno okaże się sprzątanie przy użyciu konkretnych urządzeń, z których najpopularniejszymi zdecydowanie są odkurzacze Electroluxa. Oczywiście zanim oddamy w ręce dziecka takie urządzenie, bardzo ważne jest, by upewnić się, że wie, w jaki sposób się nim posługiwać. Zaletą odkurzaczy Electroluxa w tym przypadku jest zdecydowanie fakt, że są to urządzenia wygodne i łatwe w obsłudze. Posiadają lekką konstrukcję, dlatego możesz mieć pewność, że starsze dzieci dobrze poradzą sobie z takim sprzętem.  

W przypadku odkurzaczy Electroluxa ciekawym wyborem okażą się modele workowe, a dokładniej te z linii Pure D9. Posiadają duże kółka pokryte gumą, dzięki czemu z łatwością pokonują wszelkie przeszkody, są zwrotne i nie rysują delikatnych powierzchni. Co więcej, urządzenie w trybie automatycznym jest w stanie wykryć rodzaj podłogi, na której się znajduje i dostosować do niej swoją moc, by zapewnić jak najlepsze efekty w trakcie odkurzania.