Zatkany nos u dziecka, szczególnie u niemowlaka to spory stres dla rodziców. Najgorzej jest w nocy, gdy maluch nie może oddychać, a spływająca po gardle wydzielina wywołuje u niego ataki kaszlu. Poznaj najczęstsze przyczyny kataru oraz sprawdź jak szybko wyleczyć katar u dziecka.

Katar występuje u dzieci dosyć często, szczególnie u kilkulatków, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola, gdzie każdego dnia są narażone na liczne zarazki, wirusy i bakterie. Niestety walka z nieżytem nosa może być trudna, jeśli rodzice nie znają dokładnej przyczyny pojawienia się wydzieliny. Kluczowa jest więc obserwacja swojej pociechy, głównie pod względem wystąpienia dodatkowych objawów, które mogłyby świadczyć o początkach przeziębienia lub bakteryjnym zapaleniu górnych dróg oddechowych.

Dlaczego dziecko ma katar? Przyczyny i rodzaje kataru

Przyczyny i rodzaje kataru są zróżnicowane, jednak ich określenie jest decydujące w doborze właściwego leczenia. W wielkim skrócie katar jest stanem zapalnym błon śluzowych nosa i w momencie, gdy dojdzie do podrażnienia wewnętrznej części, pojawia się charakterystyczna wydzielina, a dziecko zaczyna kichać lub skarżyć się, że nie ma problemy z oddychaniem. Starsze dzieci mogą również zauważyć pogorszenie się węchu. Katar u niemowlaka jest dosyć poważną dolegliwością, ponieważ dzieci do 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos, a ich otwory nosowe są maleńkie (ich średnica wynosi około 2-3 mm). W przypadku kilkumiesięcznych maluchów należy regularnie usuwać wydzielinę z nosa z wykorzystaniem specjalnego aspiratora i soli fizjologicznej.

Katar nazywany jest również nieżytem nosa lub zapaleniem błony śluzowej nosa. Wśród głównych przyczyn tej męczącej szczególnie dla małego dziecka dolegliwości można wymienić m.in.:

  • infekcje wirusowe lub bakteryjne,
  • obecność ciała obcego w nosie i urazy mechaniczne,
  • problemy laryngologiczne (w tym głównie przerost trzeciego migdałka),
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • działanie substancji drażniących (smog, dym tytoniowy).

Gdy katar jest wodnisty i u dziecka występuje równocześnie zapalenie spojówek, może to świadczyć o alergii na pyłki, roztocza lub sierść zwierząt. Katar i zatkany nos dosyć często występuje także w okresie grzewczym, gdy w pomieszczeniach jest zbyt suche powietrze. Można wtedy w pokoju dziecka postawić nawilżacz powietrza.

Jakie leki na katar? Jak udrożnić zatkany nos?

W celu dobrania odpowiednich preparatów na katar u dzieci konieczne jest określenie rodzaju i koloru wydzieliny. Podstawą w walce z katarem jest dokładne oczyszczanie nosa z zastosowaniem wody morskiej i zaaplikowanie kropli, by udrożnić zapchany nos i zmniejszyć powstały obrzęk. Jeśli mamy taką możliwość dobrze też przeprowadzać inhalacje, szczególnie w przypadku kataru gęstego, trudnego do wydmuchania.

Katar najczęściej ustępuje po kilku dniach, chyba że w organizmie toczy się jakiś stan zapalny lub mamy do czynienia z przewlekłym katarem alergicznym. Pamiętajmy również, że apteczne krople do nosa dla dzieci oraz roztwór soli fizjologicznej nie powinny być stosowane zbyt długo, ponieważ mogą doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia śluzówki.

Jak szybko wyleczyć katar u dziecka domowymi sposobami?

Co stosować na katar u dziecka, gdy w domu nie mamy żadnych preparatów aptecznych? Wtedy najlepiej postawić na naturalne metody, które od lat były wykorzystywane przez nasze mamy i babcie. Wśród domowych sposobów na zatkany nos można wymienić takie jak:

  • kąpiel z dodatkiem gruboziarnistej soli,
  • posmarowanie skrzydełek nosa maścią majerankową,
  • syrop z cebuli lub buraka,
  • stałe nawadnianie dziecka (herbatki ziołowe, rosół),
  • przeprowadzenie tzw. parówek z wykorzystaniem olejków eterycznych w celu rozrzedzenia zalegającej wydzieliny i oczyszczenia zatok.

W końcowej fazie kataru można dodatkowo stosować u dzieci na przykład masło shea, które nawilży i zregeneruje błonę śluzową nosa.

Kiedy do lekarza z katarem?

Jeśli mimo stosowanych preparatów, katar nie ustępuje i trwa dłużej niż 7 dni, należy umówić się na wizytę u pediatry, który może przepisać mocniejsze leki na receptę lub antybiotyk (w przypadku zdiagnozowania infekcji bakteryjnej). Niepokojącym objawem dotyczącym zdrowia dziecka może być również wysoka gorączka i ból ucha. Zwykle rodzice niemowląt i małych dzieci, chcąc się nieco uspokoić, wolą udać się do lekarza już w momencie pojawienia się kataru. Jest to oczywiście w pełni zrozumiałe, gdyż w przypadku młodszych dzieci zatkany nosek może przysporzyć wielu problemów i nieprzespanych nocy. Konsultacja lekarska – stacjonarna lub teleporada z pewnością pomogą zatroskanym opiekunom.

 

Kategorie: Dziecko