Laktacja to wyjątkowy okres, ale maluszek nie może latami ssać piersi. Trzeba stopniowo go od tego odzwyczajać i rozszerzać jego dietę. Dowiedz się, jak odstawić dziecko od karmienia piersią w jak najmniej inwazyjny sposób.
Nie można oczywiście zaprzestać karmienia piersią z dnia na dzień, ale dziecko samo nie zrezygnuje ze swojego ulubionego pokarmu. Zrób to stopniowo, zaczynając od rozszerzania diety i modyfikowania sposobu karmienia. Daj maluszkowi czas na przyzwyczajenie się. Przydadzą się Tobie porady odnośnie tego, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, które znajdują się w poniższym artykule.
Odstawienie od karmienia piersią – co warto wiedzieć?
Zgodnie z zalecaniami Światowej Organizacji Zdrowia, w skrócie WHO, najbardziej optymalne jest to, aby zakończenie karmienia piersią nastąpiło ja najpóźniej. Większość matek pragnie skrócić ten czas jak najmocniej, ale warto wiedzieć, że mleko z piersi jest najbardziej wartościowe dla maluszka. Zawiera cenne składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Długie karmienie piersią wiąże się z wieloma korzyściami dla matki i dziecka.
Jest ona mniej narażona na rozwój rozmaitych schorzeń typu osteoporoza, rak piersi i choroby nowotworowe narządów układu rozrodczego, cukrzycy, nadciśnienia. Oczywiście nie musisz przez wiele miesięcy karmić wyłącznie piersią. Rewelacyjnie sprawdza się laktator, którym odciąga się pokarm. Można odstawić go do lodówki i podać w dowolnym momencie.
Kiedy może nastąpić zakończenie karmienia piersią?
Zaleca się, aby do szóstego miesiąca życia karmić piersią, ale niektóre kobiety z różnych powodów chcą lub muszą przerwać dalsze karmienie. W takiej sytuacji warto mieć na uwadze, aby mleko mamy lub mleko modyfikowane nadal stanowiło główną bazą diety dziecka przez co najmniej rok. Od szóstego miesiąca życia możesz już śmiało podawać pokarmy stałe.
Możliwe jest przejście na z mleka matki na mleko krowie i wprowadzenie rozmaitych przekąsek. Jeżeli dziecku podaje się już pokarmy uzupełniające, czyli nie bazuje wyłącznie na mleku mamy, to można już rozpocząć proces odstawiania. Warto także, abyś wiedziała, że koniec karmienia piersią może wpłynąć negatywnie na psychikę zarówno Twoją, jak i twojego malucha.
Chcesz zakończyć okres karmienia mlekiem? Poznaj sposoby na odstawienie od piersi
Istotne jest to, abyś zaczęła zmniejszać dzienną ilość karmień piersią. Pomocne będzie także nauczenie dziecka picia z butelki. Rewelacyjnie sprawdza się także kubek niekapek. Na początek możesz podawać własne mleko, odciągnięte laktatorem. Innym rozwiązaniem jest wlanie do butelki dl dzieci mleka modyfikowanego rozpuszczonego w wodzie. Warto także, aby więcej członków rodziny zaangażowało się w karmienie dziecka w ten sposób. W przypadku dzieci, które mają mocny odruch ssania można wspomóc się smoczkiem. Są nawet specjalne modele, które powstały z myślą o rodzicach w okresie odstawiania karmienia piersią.
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami
Nagłe odstawienie od karmienia dziecka jest dla niego niezwykle stresujące. Pojawia się u niego uczucie niepokoju i wiele innych negatywnych emocji. Maluch musi się stopniowo przyzwyczajać do zmian. Dobrym pomysłem będzie to, aby wyeliminować karmienia nocne lub pozostawić wyłącznie wieczorne karmienie. Druga opcja świetnie sprawdza się, gdy pracujesz, wracasz do domu po południu. Dla wielu mam nocne karmienia są najbardziej męczące, nie pozwalają się dobrze wysypiać. Z pomocą przychodzą oczywiście butelka i smoczek, dzięki którym możesz przestać karmić piersią.
Ważne jest to, abyś była wyrozumiała i cierpliwa. Okres odstawiania dziecka od piersi zajmuje trochę czasu. Ważne będzie to, aby wspierać swoją pociechę w tym trudnym dla niej okresie. Pamiętaj o przytulaniu maluszka. Starszemu dziecku możesz już próbować wytłumaczyć zachodzące zmiany. Ważne jest to, abyś była spokojna, bo dziecko wyczuwa nerwowość, co potęguje u niego niepokój. Odstawienie od piersi jest konieczne do tego, aby przygotować malca do wprowadzenia urozmaiconego jadłospisu, wprowadzenia odpowiednich nawyków żywieniowych.
Jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią?
Mogłoby się wydawać, że łatwo jest odstawić dziecko od piersi, ale w praktyce bywa z tym różnie i mogą pojawić się różne trudności w tym okresie. Nie zawsze proces przechodzenia do karmienia butelką przebiega bez żadnych oporów. Daj dziecku czas na to, aby odzwyczaić dziecko od ssania piersi. Każde zmiany są dla niego stresujące, dlatego wprowadzaj je powoli i stopniowo. Pamiętaj o tym, aby nie robić niczego na siłę.