Maluszki chorują częściej niż dorośli, dlatego warto wiedzieć, co na kaszel u dziecka stosować. Dowiedz się, jak pomóc mu w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów.

Gdy kaszel pojawia się u dziecka, powinieneś jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby złagodzić objawy. Najczęściej jest oznaką przeziębienia, ale źródło problemu może być inne. Suchy i mokry kaszel jest bardzo męczący niezależnie od wieku dziecka. Zawsze dobrze będzie skonsultować się z lekarzem. Warto też wiedzieć, co na kaszel u dziecka, czyli poznać sposoby radzenia sobie z tym uporczywym symptomem.

Kaszel u dziecka – przyczyny

Jeśli dziecku coś dolega, wzbudza to niepokój w rodzicach i skłania do odwiedzenia lekarza. W przypadku małych dzieci odpowiedni jest pediatra. Starsze dzieci są pod opieką lekarz pierwszego kontaktu. Przyczyn kaszlu o dzieci może być wiele, niekoniecznie wynika on z przeziębienia.Warto od razu zaznaczyć, że wyróżnia się kilka rodzajów kaszlu u dzieci. Kaszel alergiczny pojawia się w przypadku kontaktu z alergenem, czyli substancją uczulającą. Dziecko może mieć alergię na jedzenie, pyłki, roztocza i szereg innych rzeczy. Odruch kaszlu pojawia się także przy astmie. Najczęściej jest to kaszel napadowy, świszczący. Musisz pamiętać o tym, że nieleczona alergia wziewna to prosta droga do astmy.

Jeśli dziecko kaszle przez co najmniej minutę i nie może przerwać tego odruchu, dodatkowo ma trudności ze złapaniem oddechu i jego twarz czerwienieje, to najczęściej wskazuje to na krztusiec. Suchy i szczekający kaszel, któremu towarzyszy chrypa, wskazuje nierzadko na zapalenie krtani. Zdarza się, że dziecko ma wady anatomiczne wrodzone, czyli od urodzenia. Mogą one dotyczy tchawicy lub oskrzeli. W takich przypadku występuje przewlekły kaszel krtaniowy, na który niestety nie pomoże syrop przeciwkaszlowy. Suchy kaszel, nasilający się w nocy zwykle świadczy o chronicznym zapaleniu gardła i przewodów nosowych.

Mokry kaszel u dzieci czy suchy kaszel? Po czym poznać rodzaj kaszlu?

Kaszel mokry i suchy nie są tym samym, dlatego trzeba zastosować inne sposoby leczenia. Najpierw powinieneś określić jego rodzaj, aby móc, podać odpowiednie leki na kaszel. W pierwszej fazie choroby, gdy pojawi się infekcja dróg oddechowych, dochodzi do wysuszenia błony śluzowej gardła. Dziecko odczuwa dolegliwości bólowe w gardle. Występuje kaszel suchy, bardzo męczący. Po mniej więcej dwóch dobach lub trzech zaczyna się odchrząkanie wydzieliny zalegającej w płucach. Wskazuje to na kaszel mokry. Organizm chce pozbyć się gęstego śluzu, przez co wymusza odruch kasłania. Dziecko w nocy ma najczęściej kaszel nasilający się, co zaburza sen.

Jakie są domowe sposoby na kaszel?

Domowe sposoby na mokry kaszel to przede wszystkim miód, który działa łagodząco. Jest smaczny i zdrowy, zawiera enzymy, witaminy, minerały, antyoksydanty i szereg innych fitoskładników. Dzieci chętnie po niego sięgają ze względu na jego słodycz. Ważne jest to, abyś nie podgrzewał miodu, bo wysoka temperatura niszczy zawarte w nim biozwiązki. Miód warto podać dziecku przed snem, aby zredukować do minimum ataki kaszlu w nocy i ułatwić sen.

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, w celu szybszego pozbycia się wydzieliny zalegającej w gardle warto zastosować syrop z cebuli. Jest to sprawdzony środek wykrztuśny stosowany przez wieki z dużym powodzeniem. Jego smak i zapach mogą być odpychające, ale warto po niego sięgać. Cebulowy syrop na kaszel pomaga odkrztuszać wydzielinę, redukuje ból gardła i wzmacnia odporność. Będzie odpowiedni na katar, kaszel suchy i mokry, zapalenie oskrzeli, różne infekcje wirusowe.

Łagodzenie kaszlu jest możliwe dzięki syropowi z rzodkwi, który uważa się za naturalny środek wykrztuśny i antyseptyczny. Możesz kupić gotowy syrop na kaszel dla dzieci lub przygotować go samodzielnie. Najlepiej będzie użyć wyciskarki do wydobycia soku z korzenia rzodkwi białej lub czarnej. Innym sposobem jest starcie go na tarce, przełożenie do naczynia i posypanie cukrem. Tak przygotowana mikstura będzie gotowa po kilkunastu godzinach. Gotowy syrop przecedza się i podaje choremu trzy razy dziennie w ilości łyżki.

Co pomoże na kaszel u dzieci?

Co na kaszel u dziecka stosować? W aptekach dostępne są różne lizaki na kaszel, spraye do gardła, pastylki do ssania. Warto zapytać farmaceutę, który na podstawie objawów doradzi odpowiedni preparat. Dla dzieci na kaszel suchy i męczący pomogą z domowych sposobów inhalacje z soli fizjologicznej. Jest to całkowicie bezpieczna i naturalna metoda, która nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Regularne inhalacje na kaszel ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Bardzo ważne jest, to aby podawać dziecku płyny w celu nawodnienia. Przyspiesza to powrót do zdrowia dziecka. W przypadku dzieci i niemowląt leczenie kaszlu powinno przebiegać jak najmniej inwazyjnie. Trzeba dobrać odpowiednie medykamenty do wieku. Możesz podać dziecku ziołowe napary, przykładowo z rumianku, mniszka lekarskiego, prawoślazu, kwiatu bzu.

Co na kaszel u dziecka warto podawać?

Jeśli dziecko zacznie kaszleć, warto niezwłocznie zastosować domowe sposoby typu napary ziołowe, rosół, miód, syrop z cebuli lub rzodkwi, inhalacje, okłady na klatkę piersiową, czosnek.

 

Kategorie: Dziecko