Noworodek i niemowlę cierpiące na zalegający katar przechodzą chorobę zdecydowanie gorzej niż dorośli. Wydzielina spływająca do gardła nie pozwala dziecku spać. Bezsenne noce dotykają także rodziców. W aptekach dostępnych jest wiele aspiratorów do nosa dla dzieci. Jednak, czy to urządzenie jest niezbędne w domowej apteczce? Może wystarczy standardowa gruszka? Jaki model wybrać, by ułatwić dziecku oddychanie? Dowiedz się więcej i zadbaj o zdrowie swojego dziecka!

Do czego służą aspiratory do nosa?

Aspiratory do nosa to urządzenie bardzo przydatne przy pielęgnacji dzieci od pierwszych dni życia. Ułatwiają oczyszczanie noska i odciąganie zalegającej wydzieliny. Ich działanie można porównać do odkurzacza. Są to odciągacze mające zasysać katar. Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór aspiratorów. Mają one różny sposób działania. Są przeznaczone dla dzieci, które nie są w stanie samodzielnie wydmuchać nosa.

Rodzaje aspiratorów do nosa

Aspiratory można podzielić na trzy grypy. Jedne z nich, to aspiratory manualne. Usuwanie zalegającej wydzieliny odbywa się w nich przy użyciu ludzkiej siły. Na rynku dostępne są również aspiratory do nosa dla niemowląt, które można podłączyć do odkurzacza. W modelach nie jest wymagany odkurzacz o mocy wysokiej. Wystarczy domowy sprzęt do sprzątania. Ostatnią grupą są aspiratory elektryczne. Posiadają one samodzielne zasilanie.

Gruszka, znana od lat

Katarek u dziecka jest przypadłością znaną od lat. W związku z tym już w ubiegłym wielu zaczęto szukać sposobu by odsysać nadmiar wydzieliny z nosa. Jednym z pierwszych odkurzaczy do nosa były manualne wersje aspiratora, znane jako gruszki. Ich sposób działania jest banalnie prosty. Wąską końcówkę przyrządu należy wsunąć do noska dziecka. Kolejno czyści się obie komory nosowe. Wydzielina odsysana jest przez nacisk większej części gruszki. Przeznaczone są dla dzieci, które nie potrafią samodzielnie usunąć nadmiaru wydzieliny. Wadą gruszek jest jednak fakt, iż nie posiadają wymiennych końcówek.

Frida

Frida, to aspirator, który można używać już od pierwszych dni życia. Pomaga usunąć nadmiar wydzieliny mogącej prowadzić do powikłań. U noworodków usuwanie wydzieliny z noska jest niezwykle ważne. Nadmiar kataru może spowodować nawet bezdech. Dlatego właśnie lekarze polecają młodym rodzicom zaopatrzenie domowej apteczki we Fridę. W celu użycia należy umieścić końcówkę przy dziurce nosa. Pod żadnym pozorem nie powinno się umieszczać jej w środku nosa. W przypadku gdy dziecko nagle poruszy się nagle, może zagrażać to jego zdrowiu. Ustnik połączony wężykiem umieszczamy w buzi opiekuna. Proces usuwania wydzieliny zależny jest od siły ssania rodzica. Mimo wszystko o Fridach panuje wiele niepochlebnych opinii. Przede wszystkim wiele osób uważa, że jest to bardzo niehigieniczne urządzenie.

Aspirator elektryczny

W ostatnich latach bardzo popularne stały się aspiratory elektryczne. Są one niezbędne w przypadku dzieci, które nie potrafią samodzielnie usunąć nadmiaru wydzieliny, mogącej prowadzić do wielu chorób. Tego typu aspiratory są bardzo proste w użyciu. Proces odciągania wydzieliny odbywa się bez ingerencji rodzica. Ich kształt przystosowany jest do kształtu noska nawet najmłodszych użytkowników. By usunąć zalegający katar wystarczy umieścić końcówkę urządzenia w nosie dziecka i włączyć sprzęt. Elektryczny aspirator radzi sobie z wydzieliną niezwykle skutecznie i szybko. Jego budowa zapobiega zbyt głębokiemu wsunięciu aspiratora do dziurki.

Katarek do odkurzacza

By usunąć zalegającą wydzielinę za pomocą Katarka, niezbędne jest posiadanie domowego odkurzacza. Sposób działania tego urządzenia jest bardzo zbliżony do Fridy. Nie wykorzystuje jednak siły ssania rodzica. Posiada jednokierunkowy przepływ powietrza. W związku z tym nie zachodzi obawa o wepchnięcie powietrza do nosa dziecka. Może być stosowany od pierwszych dni życia dziecka. Daje również możliwość regulacji siły ssania. Wadą tego urządzenia jest fakt, że może zaburzać spokojny sen dziecka. Niestety, nie wszystkie dzieci są tolerancyjne. Wiele maleństw budzi się słysząc dźwięk odkurzacza. Do czyszczenia nosa tego typu urządzenia są jednak wyjątkowo dobre. W przeciwieństwie do ustnych aspiratorów są bardzo higieniczne.

Gdzie kupić aspiratory i akcesoria?

Aspiratory do nosa elektryczne, czy aspiratory do odkurzacza są bardzo popularnymi urządzeniami. W związku z tym nie ma większego problemu z ich zakupem. Spory wybór modeli dostępny jest w sklepach sieci Rossmann. Również osiedlowe apteki mają takie rzeczy w swoim wyposażeniu. Ważne, aby aspirator do nosa dla dzieci i niemowląt pochodził ze sprawdzonego źródła. W przypadku posiadania dwójki dzieci lepiej zaopatrzyć się w model posiadający wymienne końcówki. Jeśli nie ma takiej możliwości najlepiej kupić dwa aspiratory.

Czy aspirator do nosa jest konieczny?

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, posiadanie aspiratora do nosa jest konieczne. Szczególnie w przypadku dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać zalegającej wydzieliny. Nieodciągany katar prowadzi do powikłań takich jak kaszel czy infekcje. Są to niezwykle groźne choroby dla najmłodszych dzieci. Należy jednak pamiętać, że dobry aspirator przystosowany jest do kształtu małego noska. Nie ważne, czy wybierzemy elektryczny aspirator do nosa, czy tradycyjny. Każdy z nich zasysa wydzielinę. Każdy więc przyczynia się do zachowania zdrowego noska.

Kategorie: Dziecko