Ból ucha u dziecka to dosyć częsta i uciążliwa dolegliwość, która wywołuje niemały stres u rodziców. Najczęstszą przyczyną dyskomfortu jest zapalenie ucha środkowego, chociaż za ból może odpowiadać również infekcja. Zatem, co na ból ucha u dziecka? Sprawdź, jak wyglądają objawy i leczenie tego chorzenia oraz kiedy konieczna może okazać się wizyta u pediatry.
Dolegliwości, które dotykają przewód słuchowy zewnętrzny i wewnętrzny jest trudny w zdiagnozowaniu, szczególnie wśród niemowląt i małych dzieci. Maluch nie jest w stanie samodzielnie określić odczuwalnych dolegliwości, więc rodzice mogą jedynie domyślać się, co jest przyczyną dyskomfortu. Okazuje się jednak, że w przypadku bólu ucha wcale nie trzeba od razu zgłosić się do lekarza. Można bowiem nieco złagodzić ból, stosując ogólnodostępne leki (bez recepty) oraz wypróbować naturalne domowe sposoby. Co na ból ucha u dziecka?
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu ucha u dziecka?
Aby móc pomóc dziecku należy przede wszystkim określić, co jest powodem silnego bólu ucha. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy dyskomfort nie wynika z zatkania ucha przez ciało obce. Jeśli jakiś niewielki element faktycznie utknął wewnątrz, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu jego usunięcia (tutaj trzeba działać natychmiast, aby nie doszło do perforacji błony bębenkowej czy poważnej infekcji ucha). Co ciekawe, dolegliwości bólowe w obrębie ucha dziecka mogą być również wywołane przez infekcje górnych dróg oddechowych. Jeśli więc dziecko kaszle czy zmaga się z bólem gardła i gorączką, prawdopodobnie objawy bólu ucha są powiązane właśnie z toczącą się w organizmie infekcją wirusową.
Ostre zapalenie ucha środkowego u dziecka
Przewlekłe zapalenie ucha występuje głównie u niemowląt i małych dzieci, których układ immunologiczny jest jeszcze niedojrzały, a przewód łączący gardło z uchem wewnętrznym krótszy (w porównaniu do narządów u dorosłych). Z kolei u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przyczyną zapalenia ucha może być alergia, częste infekcje, refluks żołądkowo-przełykowy, przerost trzeciego migdałka oraz predyspozycje genetyczne. Ponadto powodem bólu ucha może być przebywanie w pomieszczeniach, w których jest sporo dymu papierosowego.
Jak rozpoznać ból ucha u dziecka?
Ból ucha zewnętrznego lub środkowego może różnie się objawiać. Rolą rodzica jest uważna obserwacja malucha i podjęcie odpowiedniego leczenia (zależnego od występujących dolegliwości). Najczęściej dziecko w wyniku toczącego się stanu zapalnego staje się płaczliwe i drażliwe. Pojawia się zwykle lejący katar, a także podwyższona temperatura i wymioty. Oczywiście kilkulatek może skarżyć się na ból w okolicy ucha. Kolejnym objawem jest pojawienie się wydzieliny z ucha. U malucha możliwe jest także pogorszenie się słuchu.
W przypadku bólu ucha u dziecka z równoczesnym występowaniem gorączki najlepiej zastosować leczenie przeciwbólowe, podając preparat zawierający ibuprofen lub paracetamol. Dolegliwości powinny stopniowo ustępować, a gorączka spadać.
Leczenie bólu ucha – kiedy udać się do lekarza?
W pierwszej kolejności warto sięgnąć po wspomniane wcześniej leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby zmniejszyć ból. Można także zastosować specjalne spraye czy krople do ucha. Jeśli jednak rodzic dostrzega jakieś niepokojące objawy, lub dolegliwości nie ustępują, wtedy najlepiej umówić się na wizytę do pediatry czy laryngologa, który przeprowadzi szczegółowe badania i postawi odpowiednią diagnozę wraz z przepisaniem leków na receptę. Opiekun nie powinien lekceważyć choroby ucha u dziecka, nie znając dokładnej przyczyny. Zlekceważenie poważnego stanu i niezastosowanie właściwych leków może doprowadzić do wysiękowego zapalenia ucha czy pęknięcia błony bębenkowej.
Ból ucha bez gorączki może z kolei wynikać z toczącego się wewnątrz stanu zapalnego i taka sytuacja również wymaga zastosowania preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Bezsprzecznie należy udać się do lekarza w przypadku, gdy niemowlę lub starsze dziecko jest osłabione, wymiotuje i nie ma apetytu oraz występują problemy ze słuchem i tzw. szumy uszne.
Domowe sposoby na ból ucha – jak złagodzić ból ucha?
Czy można złagodzić ból ucha domowymi sposobami? Oczywiście! Wśród najpopularniejszych wymienia się takie jak:
- zastosowanie ciepłego okładu w bolącej części ucha,
- użycie kilku kropli olejku kamforowego o działaniu przeciwzapalnym i znieczulającym.
W celu niedopuszczenia do infekcji czy stanu zapalnego ucha warto regularnie stosować krople, które skutecznie usuną woskowinę. Konieczne powinien to być preparat przeznaczony do użytku w przypadku małych dzieci. Ponadto w przypadku, gdy pojawia się u dziecka katar, należy często oczyszczać nos, aby nie dopuścić do przedostania się wydzieliny (wraz z bakteriami) do jamy bębenkowej, co z kolei może doprowadzić do zapalenia ucha.