Maluchy, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola, dosyć często przechodzą różne infekcje górnych dróg oddechowych. W takich miejscach dzieci są narażone na zachorowania z powodu licznych wirusów i bakterii. Wśród najczęstszych dolegliwości wieku przedszkolnego można wymienić zapalenie gardła i katar. Poznaj domowe sposoby na ból gardła oraz sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając preparaty apteczne.
Co na ból gardła u dziecka? Na rynku można znaleźć naprawdę sporo ogólnodostępnych leków, w tym m.in. syropy, spraye, pastylki do ssania, a nawet lizaki. Ważne, aby rodzic obserwował zachowanie dziecka i postawił na leczenie objawowe, a w razie braku poprawy, czy występowania niepokojących objawów towarzyszących niezwłocznie udał się do lekarza. Należy pamiętać, że przy niektórych infekcjach konieczne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii.
Jakie mogą być przyczyny bólu gardła u dzieci?
Zapalenie gardła i migdałków może być wywołane przez wirusy, bakterie lub grzyby. Znalezienie głównej przyczyny ostrego bólu gardła jest niezbędne, aby dopasować odpowiednie i skuteczne leczenie. Co ciekawe, za około 90 procent wszystkich infekcji odpowiadają wirusy, m.in. grypy, przeziębienia czy mononukleozy. Ból gardła to dolegliwość, która towarzyszy również takim chorobom zakaźnym jak ospa wietrzna, świnka i odra. Z kolei do bakteryjnego zapalenia gardła lub bakteryjnego zapalenia migdałków dochodzi wtedy, gdy dolegliwość jest wywołana przez paciorkowce, w tym głównie bakterie beta-hemolizujące grupy A, czyli Streptococcus pyogenes.
Podrażnienie gardła często jest spowodowane także zbyt suchym powietrzem (szczególnie w okresie grzewczym) lub działaniem alergenów, m.in. pyłków, roztoczy i sierści zwierząt czy przebywaniem w miejscu, gdzie jest spore zanieczyszczenie powietrza oraz dym tytoniowy.
Co na ból gardła u dziecka?
Dobór odpowiednich preparatów czy metod łagodzenia bólu gardła zależy od wieku dziecka i objawów choroby. Tutaj kluczowa jest więc obserwacja malucha. Wśród pierwszych objawów zapalenia gardła u dzieci można wymienić m.in. powiększone węzły chłonne, zaczerwienienie wewnątrz jamy ustnej i gardła oraz w niektórych przypadkach zmieniony głos (szczególnie gdy doszło do podrażnienia strun głosowych). Dzieci powyżej 3-4 lat zwykle są w stanie samodzielnie zaalarmować rodziców, kiedy pojawia się ból gardła i odczuwają dyskomfort. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy infekcja dotyczy niemowląt i małych dzieci.
Jaki lek na ból gardła z apteki? Spray, tabletki do ssania czy syrop?
Gdy stan zapalny wynika z infekcji wirusowej, wtedy można sięgnąć po ogólnodostępne preparaty. W aptekach znajdziemy syropy m.in. z porostem islandzkim, miodem manuka, kwasem hialuronowym, solą emską oraz nanokoloidem srebra. Pomocny może okazać się także wygodny w użyciu spray do gardła. Dla starszych dzieci polecane są tabletki do ssania oraz lizaki o działaniu przeciwbólowym i nawilżającym błonę śluzową gardła. Należy jednak zawsze sprawdzać minimalny wiek pacjenta, któremu można podać wybrany preparat. To ważne, szczególnie gdy infekcja gardła dotyczy małych dzieci i niemowląt.
Domowe sposoby na ból gardła
W stanach zapalnych gardła można stosować u dzieci sprawdzone naturalne domowe sposoby, aby złagodzić ból. Przede wszystkim maluch powinie spożywać jak najwięcej płynów w celu nawilżenia śluzówki gardła. Pomocne może także okazać się płukanie gardła wodą zmieszaną z solą (taka metoda sprawdzi się jednak u starszych dzieci i dorosłych). Ból gardła u niemowlaka zwykle wymaga wizyty u pediatry.
U dziecka można zastosować jeszcze samodzielnie robiony syrop z cebuli lub czosnku. Nieocenione przy tego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych będzie również picie herbatek ziołowych czy zwykłej herbaty z dodatkiem cytryny i miodu lipowego. Kiedy dziecko boli gardło, można też wykonać inhalacje.
Kiedy podać antybiotyk?
Poza bólem gardła u dziecka może pojawić się również katar i wysoka gorączka, co jest objawem tego, iż prawdopodobnie w organizmie toczy się infekcja bakteryjna. W takiej sytuacji zwykły syrop na ból gardła, pastylki czy aerozol do gardła niestety nie przyniesie ulgi. Wtedy trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Preparaty na receptę na ból gardła często zawierają substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym oraz znieczulającym.
Ból gardła u dziecka – czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Jeśli bólowi gardła towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak wysoka gorączka, duszący lub mokry kaszel, katar i osłabienie, wtedy dobrze udać się do pediatry. Lekarz przeprowadzi badanie i zapewne zleci wykonanie specjalnego testu w celu wykrycia, czy ból gardła wywołany jest infekcją wirusową, czy bakteryjną. Oczywiście, zanim udamy się z pociechą do przychodni, warto wdrożyć leczenie domowe, aby zmniejszyć odczuwalne dolegliwości. Wizyta u pediatry jest również konieczna w sytuacji, gdy występuje silny ból gardła z wydzieliną ropną, uniemożliwiający przełykanie i spożywanie posiłków.