Na rynku akcesoriów dla dzieci jest szeroki wybór spacerówek. Często przyprawia on rodziców o zawrót głowy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby Twoja spacerowka zapewniała komfort jazdy, zarówno dziecku, jak i Tobie.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Kiedy wymienić gondolę na spacerówkę niemowlęciu?
- Jaka spacerówka dla 6-miesięcznego dziecka będzie najlepsza?
- Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz wózek spacerowy?
- Czy warto kupić spacerówkę z podwyższonym oparciem?
- Czym powinno charakteryzować się siedzisko w spacerówce od 6 miesiąca życia?
Kiedy wymienić gondolę na spacerówkę niemowlęciu?
Wózki typu gondola to pierwsze pojazdy małych dzieci. Kupuje się je dla noworodków i niemowląt od 1 dnia życia. Są płaskie i głębokie. Dziecko może w nich jeździć dopóki nie nauczy się samodzielnie siedzieć, czyli do około 6 miesiąca życia. Wówczas należy przesadzić malucha do spacerówki. Niemowlak, który sam się podciąga i siada może wychylić się z gondoli i wypaść, zatem w tym okresie rozwoju przestaje być ona dla niego zarówno wygodna, jak i bezpieczna.
Odpowiedni wózek spacerowy zapewnia dziecku wygodę, bezpieczeństwo i możliwość poznawania otaczającego go świata. Dzieci powyżej 6 miesiąca życia stają się bowiem ciekawskie. Interesują się tym, co się wokół nich dzieje. Część rodziców decyduje się na dwa oddzielne modele wózków, a część wybiera wózki wielofunkcyjne typu 2w1 lub 3w1.
Jaka spacerówka dla 6-miesięcznego dziecka będzie najlepsza?
Nie ma wózka idealnego. Jednym rodzicom zależy na tym, aby spacerówka była funkcjonalna, innym, aby zmieścić się w cenie do 500 złotych, a jeszcze inni chcą, aby wózek był poręczny i lekki. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Jak już wspomnieliśmy, w spacerówce dziecko poznaje świat, ponadto 6 miesięczny maluch zaczyna już samodzielnie siedzieć, często się też wierci. Dlatego najlepsza będzie spacerówka z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa oraz pałąkiem posiadającym pas kroczny. Dzięki takiemu zabezpieczeniu będziesz mieć pewność, że Twój maluch nie wypadnie z wózka. Warto, abyś zwrócił również uwagę na docelowy udźwig wózka. Większość wózków 2w 1 i 3w1, a także spacerówek typu parasolka przeznaczona jest dla dzieci do 15 kilogramów, czyli do około 2 roku życia. Jeśli planujesz używać wózka dłużej, lepiej osobno zakupić gondolę i spacerówkę, której udźwig wyniesie do 22 lub 25 kilogramów.
Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz wózek spacerowy?
Wybór odpowiedniego modelu wózka spacerowego nie jest łatwy, Dlatego kupując spacerówkę, koniecznie zwróć uwagę na:
- stelaż – jeśli zależy Ci na wózku lekkim, który bez problemu wniesiesz na 4 piętro, szukaj wózków z aluminiowym stelażem. To szczególnie istotna dla każdej mamy cecha spacerówki
- konstrukcja wózka – określ, czy szukasz wózka kubełkowego, typu parasolka, miejskiego, terenowego, czy może do biegania
- rączka – przekładana rączka pozwoli zmieniać kierunek jazdy dziecka i wozić go przodem lub tyłem do kierunku jazdy
- podnóżek – sztywny podnóżek jest wygodniejszy, pozwala na swobodne ułożenie nóżek, Zwróć też uwagę na to, aby miał przynajmniej 2 stopniową regulację
- koła – pompowane koła zapewniają dobrą amortyzację, aczkolwiek istnieje możliwość przebicia ich. Lepsze więc będą koła piankowe lub gumowe. Jeśli zamierzasz korzystać ze spacerówki zimą bądź też w terenie niezabudowanym, wybierz duże koła tylne oraz skrętne przednie z możliwością blokady
- budka – nie powinna być płaska. Wraz ze wzrostem dziecka będzie ocierała go bowiem w główkę. Zalecane są budki półokrągłe, podwyższane
- amortyzator – rodzaj amortyzatora odpowiada za to, czy dziecko będzie odczuwało każdą nierówność terenu, czy nie
- funkcjonalność – dobre spacerówki są lekkie, łatwo się je składa, mieszczą się w bagażniku samochodu, zapewniają komfort przewożenia dzieciaczków, łatwo włożyć dziecko do spacerówki, posiadają zdejmowaną tapicerkę oraz dodatkowe akcesoria, jak na przykład głęboki kosz na zakupy, osłonę na nogi, wkładkę, moskitierę, folie przeciwdeszczową.
- design – do wyboru masz spacerówki dla dziewczynek, chłopca, a także tak zwane unisex. Różnia się zarówno kolorystyką, jak i zdobieniami.
Czy warto kupić spacerówkę z podwyższonym oparciem?
Tylko na podstawie potrzeb Twoich i Twojego dziecka można ustalić, jaka będzie dla Was najlepsza spacerówka. Ranking wózków spacerowych może tylko pomóc Ci podjąć decyzję, ale nie jest on wyrocznią. Każda mama i dziecko mają inne potrzeby. Jeśli dziecko należy do wysokich lub, jeśli chcesz kupić wózek spacerowy do 25 kilogramów, z pewnością spacerówka z podwyższonym oparciem będzie najlepszą opcją. Tego typu wózki dla dzieci mają zazwyczaj wyższe o około 8 cm oparcie od wersji standardowych. Musisz jednak zwrócić wówczas uwagę na budkę, aby była półokrągła, a nie płaska. Inaczej wózek nie będzie funkcjonalny. Istotne też, aby oparcie się rozkładało na płasko, a podnóżek był usztywniony. Dzięki temu, Twój dzieciaczek zyska wygodne legowisko. Podwyższone oparcie ma jeszcze tę zaletę, że maluszek może swobodnie oprzeć głowę siedząc, nawet gdy osiągnie 92-98 cm wzrostu.
Czym powinno charakteryzować się siedzisko w spacerówce od 6 miesiąca życia?
Porządne wózki dziecięce, w przypadku spacerówek, to również takie, które mają wygodne siedzisko. Spacerówki typu parasolka zazwyczaj posiadają wersję tak zwanego hamaka. Najczęściej więc dedykowane są one dla dzieci do 15 kg wagi. Dla cięższych maluchów są niewygodne, a także grożą zarwaniem. Zwróć zatem uwagę na to, aby wkładka siedziska położona była na dykcie. Ponadto siedzisko rozkładane, w odróżnieniu od kubełkowego, zapewnia większy komfort jazdy, bowiem pozwala na położenie dziecka spać w wygodnej pozycji oraz ze swobodnym, naturalnym ułożeniem nóg.